'AİHM kararını uygulamayan birçok AB ülkesi var'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, verdiği bir mülakatta Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında konuştu. Kaşıkçı'nın öldürülme anında kaydedilen ses kayıtlarını dinlediğini söyleyen Çavuşoğlu, “Gizli servisler kaynaklarını açıklamıyorlar. Ancak ben bunları dinledim. Kaşıkçı 7 dakika içinde öldürülüyor. Bu kasıtlı bir cinayettir. Geri dönmeye ikna edemedikleri için öldürme kararını vermediler. Adli tıp uzmanının nasıl talimat verdiği duyuluyor. Vücudu parçalarken müzik dinlemeliymiş. Bunu keyifle yaptığı anlaşılıyor. O insanları parçalamayı seviyor. Bu iğrenç” dedi.

Çavuşoğlu, Selman'ın Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenecek G20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşme talebi olduğunu belirterek, “Kendisi Erdoğan'a telefonda Buenos Aires'te görüşme imkanını sordu. Erdoğan'ın cevabı ‘bakarız’ oldu. Şu an için Veliaht Prens ile görüşmemek için bir neden yok” diye konuştu.

 AİHM’in Demirtaş kararı

 Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili aldığı kararına ilişkin de şunları dile getirdi: “Birincisi AİHM Demirtaş hakkında daha önce farklı karar almıştı, ikincisi ise bana göre bu siyasi bir karar. Yargı böyle bir şey yapmamalı. AİHM'de Büyük Daire'ye (temyiz) gideceğiz. Üçüncüsü AİHM kararlarını uygulamayan birçok AB ülkesi var. Yunanistan'daki Türk azınlığın AİHM kararına rağmen dernek isimlerinde Türk ismi kullanamaması örneğin. Atina bunu 10 yıldır uygulamıyor. Kimse Yunanistan'a baskı yapıyor mu?” (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol