Akşener: Diyarbakır'dan vekil çıkaracağız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Diyarbakır il kongresinde sarf ettiği sözlerle ilgili olarak Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek'e açıklamalarda bulundu.

Akşener, “Mesele cumhuriyeti sözde değil, özde sahiplenmekse; mesele, ahde vefa, akde sadakatse; mesele, silahlara veda, kan dökmeye de tövbe etmekse; mesele, her türlü musibetin karşısında, çelikten, sarsılmaz bir, 'biz' olmak; sırtını da kalbini de, o sapasağlam 'bize' yaslamaksa; biz varız" demiş ve bu sözler üzerine kamuoyunda tartışmalar olmuştu.

“Diyarbakır'a en çok gitmiş siyasetçiyim”

"Bu cümleler seçimlerde bu bölgede kendi partinizin oyunu almak için miydi yoksa cumhurbaşkanı adayınızın HDP oylarını alabilmesi için bir hazırlık mıydı?" şeklindeki sorusuna Akşener’in cevabı şöyle oldu:

"Diyarbakır'da cumhurbaşkanı adayı olarak 8 bin 500 oy almıştım. Hepsi benim için çok kıymetliydi. Şimdi partimizin 13 bin üyesi var. Hatalarından ders alan biriyim. Üzülüp özeleştiri yaptıktan sonra o hatayı mutlaka düzeltmişimdir. Dolayısıyla bugünkü söylediklerim normal.

Bakan olduğum yıllarda batıda doğup büyüyüp Diyarbakır'a en çok gitmiş siyasetçiyim. Oy verirler vermezler bakmayız. Buradaki mevzu hukuk ve rıza meselesidir. Kayyum meselesi de öyledir. Diyarbakır'da bu kez kongreye katılıp ayrıldım. Bir daha geleceğim ve esnaf ziyareti yapacağım.

“HDP'ye benden başka kimse söz vermezdi”

MHP'deyken ve Meclis Başkanvekiliyken HDP'ye benden başka kimse söz vermezdi. Selahattin Demirtaş, 'niçin siz' diye sordu. 'İçtüzük size bu hakkı vermiş. Yaptığım lütuf değil. Bu benim görevim. Siz de iç tüzüğe aykırı şekilde hareket edemezsiniz' karşılığını verdim.

Diyarbakır'da milletvekili çıkarabilir pozisyondayız. CHP de çıkarabilir.

Şanlıurfa'da ortak listeyle 4 milletvekili çıkabilir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol