"Biz masanın hep baş aktörü olduk,  Hafter masadan hep kaçtı"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Çavuşoğlu, Libya'nın meşru hükümetine 2 sahil güvenlik botunun verildiğini söyledi. Çavuşoğlu, Almanya'nın silah ambargosunu denetlemek için bölgeye gözlem gemisi gönderecek olmasına sert tepki gösterdi, "Almanya taraflı bir adım atarsa, Berlin zirvesi meşruiyetini yitirecektir. Hafter'e havadan, Mısır üstünden, Doğu'dan gelen silahlar denetlenmiyor. Fransa kendi verdiği silahları denetler mi? Hayır. Almanya'nın adımı bundan dolayı yanlış bir adım atıyor." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'la görüştü. Libya'nın başkenti Trablus'taki Başkanlık Konseyi binasında gerçekleşen görüşmeye, Çavuşoğlu'nun Maltalı mevkidaşı Evarist Bartolo da katıldı. Görüşmede, Libya krizindeki son gelişmeler ve krizin siyasi çözümüne yönelik atılacak adımlar ele alındı.

Kritik zirve sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Almanya'nın Libya'ya silah ambargosu için gözlem gemisi gönderecek olmasına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Mısır hattında kontrollerin yapılmadığını söyledi. Çavuşoğlu, tek taraflı uygulamaların Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleşen zirvenin meşruiyetini ortadan kaldıracağını belirtti.

"Biz masanın hep baş aktörü olduk, Hafter masadan hep kaçtı"

Bakan Çavuşoğlu'nun kritik zirve sonrası yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

2 sahil güvenlik botunu Libya'ya veriyoruz. Halk burada meşru hükümetten hizmet bekliyor. Bunları konuştuk.

Ruslarla bakan yardımcıları düzeyinde bir görüşmemiz oldu. Görüşmelerimizi sürdürme noktasında anlaştık. Avrupa Birliği güçlü destek vermeli. Dışişleri bakanları olarak da 3'lü görüşeceğiz birazdan. Malta, Libya ve biz...

Meşru hükümet kalıcı bir ateşkes için buraların kendisine verilmesini istiyor. Hafter ve destekçileri hazırlık yaparken, meşru hükümetin hassasiyetine de herkes önem vermeli. Şu an masada diplomasi görüşülüyor. Biz bu masanın baş aktörü olduk. Masadan kaçan hep Hafter oldu. Hafter'e bu kadar güçlü destek veren ülkeler masadan kaçarken Hafter'i ikna etti mi, etmek istedi mi, edebildi mi? Bizce ikna etmek istemediler, ikna etmediler.

Almanya'ya Libya uyarısı

Silah ambargosu için Almanya'nın gözlem gemisi gönderecek olmasına değinen Çavuşoğlu, "Bazı AB ülkeleri bu işlerden rahatsız. Malta cesur davrandı İrini operasyonundan çıktı. Almanya, taraf olursa, tarafsızlık ortadan kalkar. Berlin zirvesinin de meşruiyeti ortadan kalkar. Hafter'e havadan, Mısır üstünden, Doğu'dan gelen silahlar denetlenmiyor. Fransa kendi verdiği silahları denetler mi? Hayır. Almanya'nın adımı bundan dolayı yanlış bir adım atıyor." dedi.

"Lübnan'da 1'i ağır 8 vatandaşımız yaralı"

Lübnan'ın Beyrut limanında meydana gelen patlamayla ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Tıbbi malzeme ve ekibimizi Lübnan'a gönderdik. 1 saat önce de AFAD başkanımız ile Lübnan Başbakanı görüşecekti. Lübnan'daki patlamada 1'i ağır 8 yaralımız var. Her zaman Lübnan'ın yanındayız." diye konuştu. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol