Bozan: Temel Sorun İş Ve Aş

Haber / Güneş Ocağa

Güneydoğu Ekspres  Diyarbakır - Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Saadet Partisi Bölge Başkanı Avukat İbrahim Yıldız ve Saadet Partisi Adıyaman İl Başkanı Haşim Asnuk, gazetemiz Güneydoğu Ekpsres’e ziyarette bulundu.

Ziyarette ekonomi, Kürt sorunu ve bölgede hızla yayılan koronavirüs pandemisi değerlendirildi.

Diyarbakır’daki işsizlik sayısını öğrenmek için TÜİK’i aradıklarını belirten Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, TÜİK’in böyle bir çalışmalarının olmadığını ve sayıyı veremeyeceklerini belirttiklerini söyledi. Bozan, “Biz de İŞKUR’un verileri üzerinden bir değerlendirme yaptık. Fakat İŞKUR’daki bilgiler tam net değil. Ama Diyarbakır’da 150-200 bin işsizin olduğu ve bunların çocuğu da genç kesim olduğu bilgisi var” dedi.

Halkın gündeminde en çok ekonomik sorunların olduğunu belirten Bozan, “İnsanlar borçlarını ödeyemiyor. İktidar her şeyi her ne kadar gülük gülistanlık olarak anlatsa da, işsizlik sorunu ve ekonomideki diğer sorunlar bunun böyle olmadığını gösteriyor. Vatandaşın en temel sorunu iş ve aştır” ifadesinde bulundu.

“Türkiye ekonomik anlamda zayıf olduğu için pandemi sürecine de iyi bir cevap olmadı” diyen Bozan,  “Örneğin diğer ülkelerde halkın IBAN numarası alınıp onlara para yatırıldı, burada ise devlet kendi IBAN numarasını halka verdi. Senin halka destek olman gerekirken, halktan destek istiyorsun. Ayrıca bu süreçte vatandaş, bankalara yönlendirildi ve borçlandırıldı. Şimdi bu halk borcunu hangi parayla ödeyecek. Halkımız bütün bu gerçekliği görüyor bu nedenle seçimlerde denenmişi bir daha denememesi gerekir. Sürekli yardım kolileri dağıtılıyor.Önemli olan yardım kolileri değil, zihniyetin değişmesi lazım” diye konuştu.

18 yıldır bölgede bir fabrika bile kurulmadığına dikkat çeken Bozan, “AK Parti’nin zihniyetinde sadece beton inşa etmek var. Evet, yol ve köprüler yapılır fakat üretim yapılmıyor. Tarım, hayvancılık ve sanayi anlamında gelişmemiz lazım. Doğuda tarım ve hayvancılık ön plana çıkıyor. Dolayısıyla su olması lazım. Barajların olması bu açıdan önemli. Fakat HasanKeyf'in tarihinin su altında kalması ayrı bir sıkıntı oldu. Ayrıca tarlalarını sulayan çiftçimiz de mağdur durumda. Bölgenin en büyük problemi elektrik fiyatının yüksek olması. Örneğin, bir trafo üzerinde 5 çiftçi tarlasına sulama yapıyor. Birinin borcu olduğunda DEDAŞ 5 çiftçinin de gelirine el koyuyor. Yani burada diğer çiftçiler de mağdur oluyor. Biz bu durumu sorduk. Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak ve Batman bazında bakanlığın aldığı bir karar var. Bu karar doğrultusunda Dicle Elektrik çiftçilerin gelirine el koyuyor. Bu konuyu daha önce basın açıklamasıyla da gündeme getirmiştik. Çiftçinin kar etmesi için girdilerin de azaltılması lazım” dedi.

“Herkesin doğuştan gelen temel hakları var”

Kürt sorununa değinen Saadet Partisi Bölge Başkanı Avukat İbrahim Yıldız ise, “Herkesin doğuştan gelen temel hakları vardır. Dil, coğrafya ve etnisite insanların temel hakları ve değerleridirler. Kendi diliyle eğitim almak da temel bir haktır. Bu hakkın birileri tarafından verilmesi bile bu hakkın alındığı anlamına geliyor” dedi. 

Pandemi sürecine de değinen Yıldız, “Bölgede ve Türkiye’de koronavirüs pandemisinde vaka sayısı çok yükseldi. Fakat bu sayısal değerlere yansıtılmıyor. İdarenin bu süreci daha sağlıklı bir şekilde yürütmesi için sonuçlar üzerinden ön gürüyle hareket etmesi lazım. Bizde halk olarak tedbirlerimizi almamız lazım. Türkiye de bir belirsizlik var. Ve bu da bir çöküntüye neden oluyor. Saadet Partisi olarak iktidara gelirsek inşallah bütün sorunları çözeceğiz” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol