CHP’den Baroya Destek Ziyaretti

Eski Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın, 2 kez "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşmasında çıkan tartışma sırasında Baro Başkanı Nahit Eren ve avukatların duruşma salonundan zorla çıkarılmasına bir tepkide Cumhuriyet halk Partisi Diyarbakır İl Örgütünden geldi. Tepkilerini dile getirmek ve Diyarbakır Barosu’nun yanında olduklarını göstermek amacıyla CHP İl Başkanı Gönül Özel ve beraberindekiler Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve yönetimini ziyaret etti. Destek ziyaretinde duydukları memnuniyeti dile getiren Baro Başkanı Avukat Nahit Eren, söz konusu yargıcın en kısa sürede açığa alınması ve hakkında gerekli idari soruşturmanın başlatılması konusunda da HSK'nin harekete geçmesini talep ettiklerini belirterek şöyle dedi: "Biz asla boyun eğmedik, eğmeyeceğiz, bunun buradaki tüm yargıçlardan tarafından da bilinmesini istiyoruz." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, 9. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı tarafından Baro Başkanı ve Avukatların polis zoru ile fiziki saldırı ve hakaretlerde bulunulmasının kabul edilemez olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Avukatlık mesleği savunma hakkının, adil yargılanma hakkının ve hak arama özgürlüğünün teminatıdır. Avukatların meslek örgütü olan barolar da insan haklarının, özgürlüklerin ve hukuk devletinin güvencesidir.  Bu sebeple, savunma makamının yani avukatların özgür ve etkili olamadığı bir toplumda hiç birimizin özürlüğü garanti altında değildir. Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü olarak Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın ve olayda yer alan kolluk görevlilerinin ivedilikle görevden uzaklaştırılmaları ve haklarında gerekli adli ve idari soruşturmanın başlatılması talebimizdir” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol