FESİH BOZAN: KÜRTÇE PEDAGOJİYE UYGUN

Haber/ Celal KUZU

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Muharrem İnce’nin “Kürtçe pedagojiye uygun” değil çıkışını eleştirdi.

Bozan, “Sayın Muharrem İnce katıldığı bir televizyon programında, ‘Kürtçe eğitim, pedagojiye uygun değil’ demiş. Anlaşılıyor ki Sayın Muharrem İnce yaşadığı coğrafyanın gerçeklerinden bihaber. İsmine “Memleket Partisi” dediği partinin Genel Başkanı olarak, memleketteki tüm farklılıkları bir zenginlik görüp, herkesi kucaklayan ve herkes için insan haklarını savunan bir anlayışta olmasını beklerdik.

Anadil kişinin doğarken evinde konuştuğu dildir. İnsanın doğuştan gelen temel haklarından biri de anadilidir. Ve her insanın ana diliyle konuşması, eğitim ve öğretimini yapması ve hayatın her alanında kullanması temel insan haklarındandır” dedi.

“Her dil ve ırk, Allahın birer ayetidir”

Bozan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kaldı ki insana Allah'ın verdiği ayrı bir meziyettir. Rum suresi 22. Ayeti kerimede

“Göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin farklılığı da O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için ibretler vardır.”

Hiçbir ırk veya dil diğer bir ırk veya dilden daha üstün veya daha aşağı değildir. Bunun aksini savunanlar inanç değerlerini, demokrasi anlayışlarını, insan haklarını, adalet ve eşitlik anlayışlarını tekrar gözden geçirmelidirler.

Maalesef “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak tescil edilen Lozan Antlaşması imzalandıktan sonra, kurucu kadro ideolojik bir dönüşüm geçirdi ve zamanla “birleştirici ümmet ve yurtseverlik” anlayışı yerine “etnik milliyetçi” bir anlayışa dönüştü. Resmi devlet politikası halini alan bu “etnik milliyetçi” anlayışının hem geçmişte hem de bugün halen ısrarla sürdürülmesi, Türkiye'deki Kürd meselesinin de en temel sebebi olduğunu söyleyebiliriz.”

Bozan, “Kürtçe eğitim görmemiş bir doktor veya öğretmen gelip Hakkari'de Kürt halkına hizmet verebiliyorsa, Eğitimini Kürtçe almış bir doktor veya öğretmen de İzmir’de  hizmet verebilir. Dar bir çerçevede düşünmek doğru değildir. Bu tür konuşmalar, ırkçı ve inkarcı bir zihniyetin, sakat ve çifte standartlı bir anlayışın dışa yansımasıdır. Bu düşünce, Pedagojik değil tamamen ideolojiktir. Sayın Muharrem İncenin maksadını aşan ve bir dil sürçmesi olduğuna inanmak istiyor ve gerekli düzeltmeyi yapacağına inanıyorum. Saadet Partisi olarak, Kürt halkının anadil eğitiminin ve ana dil kullanımının önündeki tüm engellerin kaldırılması ve bu hakların anayasal güvence altına alınmasından yanayız” ifadesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
Fesih Bozan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol