HDP’li vekilin yargılanması değerlendirilecek

Anayasa Mahkemesi’nin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığa rağmen yargılanmasına devam edilmesi nedeniyle ihlal kararını vermesi, gözleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin yargılanmasına çevirirken, bu konuda ilk defa yeni bir karar alındı. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, dokunulmazlığına rağmen “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılanan HDP Milletvekili Feleknas Uca’nın yargılanmasının devam edip etmeyeceğini yeniden değerlendirme kararı aldı.

 ‘Yargılama durdurulsun’ talebi

 Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Uca’nın yokluğunda görülen duruşmasında, avukatları Serdar Çelebi ve Mehmet Emin Aktar, daha önce reddedilen Anayasanın dokunulmazlığı düzenleyen 83’üncü maddesi kapsamında yargılanmasının durdurulması taleplerini yeniden dile getirdi. Anayasa Mahkemesi’nin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığa rağmen yargılanmasına devam edilmesi nedeniyle Anayasanın 83’üncü maddesinden ihlal kararı verdiğini hatırlatan Çelebi ve Aktar, yargılanmanın durdurulmasını talep etti. Avukat Çelebi, “Kovuşturmanın durdurulması talebimizi yeniliyoruz. Enis Berberoğlu kararı emsal alınması gereken bir karardır. Yargılamanın durmasına karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

 Mahkeme değerlendirecek

 Talebi değerlendiren mahkeme, Meclis Sekreterliği’ne müzekkere yazılarak Uca’nın milletvekili olarak seçildiği tarihlerin ve hakkında dokunulmazlığın kaldırılasına ilişkin kararın mahkemeye gönderilmesinin istenmesine ve TBMM’den gelecek cevaba göre, yargılanmanın devam edilip edilmeyeceği konusunda yeni bir değerlendirme yapılmasını kararı aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol