Metropoll anketi:  AK Parti altı yıl sonra geriledi

Halk TV yazarı İsmail Saymaz MetroPoll Araştırma’nın kasım ayındaki saha çalışmasını paylaştı. Metropoll’e göre mayıs ayından beri yükselişte olan AKP altı ay, MHP ise beş ay sonra oy kaybı yaşadı.

MetroPoll Araştırma katılımcılara, ‘bu pazar seçim olsa kime oy verecekleri’ soruldu.

Katılımcıların Yüzde 29.6’sı AKP’ye, yüzde 20’si CHP’ye, yüzde 10.3’ü HDP’ye, yüzde 9.1’i İyi Parti’ye, yüzde 6.7’si ise MHP’ye vereceğini söyledi.

Yüzde 19.1’i kararsız/protesto oy/cevapsız olarak dağıldı. Yüzde 4.4 ise diğer partileri destekliyor.

Yüzde 19.1’i oluşturan kararsız/protesto oy/cevapsızlar dağıtılınca partilerin oy oranı şöyle:

AKP yüzde 36.5

CHP yüzde 24.7

HDP yüzde 12.7

İyi Parti yüzde 11.2

MHP de yüzde 8.2

MetroPoll’ün araştırmasına göre nisan ayında AK Parti’nin oyu kararsızlar dağıtılmadan önce 25.2 olarak tespit edilmişti.

Bu oran mayısta yüzde 26.5’e, haziranda yüzde 27.6’ya, temmuzda yüzde 28.2, ağustosta yüzde 28.7’ye, eylülde yüzde 29 ve ekimde yüzde 31.9’a çıktı. Ancak kasımda yüzde 29.6’ya düştü.

Aynı şekilde MHP haziran ayında yüzde 4.5, temmuzda yüzde 5, ağustosta yüzde 6.1, eylülde yüzde 7.9 ve ekimde 8.8’e yükseldi. Kasımda ise yüzde 6.7’ye indi.

Saymaz, MetroPoll Araştırma’nın sahibi Özer Sencar, AKP ve MHP oylarındaki düşüşün iki nedeni olduğunu belirttiğini söyledi. İlki, temmuzda maaşlara yapılan zamların etkisinin sıfırlanması. Sencar, şunları ifade etti:

“İnsanlar yine geçim sıkıntısına düştü. Resmi rakamlar daha az gösteriyor ama aylık enflasyon yüzde 10-15 civarında. Hükümetin yaptığı maaş zammı yüzde 40’tı. Bu zam insanları ancak dört ay rahatlattı. O zamların etkisi kalmadı. Geçim sıkıntısı ve parasızlık insanların canına tak etti.”

Saymaz, Sencar’a göre ikinci neden de AKP’nin HDP’yi ziyareti ve MHP’nin bu ziyareti desteklemesi olduğunu belirtti. Sencar buna dair şunları söyledi:

“AK Parti’nin HDP’ye gitmesi, MHP’nin de gidişi savunması, iki partide kendisine ‘Atatürkçü’ diyenlerin uzaklaşmasına sebep oldu. Bu kişiler kararsızlara gitmiş. Kararsızlar geçen ay yüzde 12’ydi, bu ay yüzde 19 oldu.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol