banner40

Patlamada hedef gösterilen Jiyan Tosun savcılığa başvurdu

 İstiklal Caddesi'ndeki patlamada 'bombayı bırakan kadın' olarak hedef gösterilen avukat Jiyan Tosun, tehditler üzerine can güvenliği için savcılığa başvurdu. T24'ten Candan Yıldız'ın haberine göre, Zafer Partili Adem Taşkaya'nın "saldırının faili" iddiasıyla hedef gösterdiği avukat Tosun, patlama sırasında müvekkiliyle karakoldaydı.

ZAFER PARTİLİ TAŞKAYA NE DEDİ?

Taşkaya, Twitter hesabından İstiklal Caddesi’ne bombayı koyduğu iddia edilen kadının fotoğrafını paylaştı, bombayı koyan kişinin avukat Jiyan Tosun olduğunu iddia etti.

Taşkaya bir süre sonra söz konusu tweetini silse de, iddia başka hesaplarda da paylaşıldı; Jiyan Tosun'un kimlik bilgilerinin yer aldığı fotoğraf da eklenerek Whatsapp gruplarında dolaşıma sokuldu.

KÜÇÜKÇEKMECE KARAKOLU'NDAYDI

Jiyan Tosun, patlama sırasında Küçükçekmece Karakolu'nda bir müvekkilinin işlemlerini sürdürüyor, olaylardan habersiz avukatlık mesleğini icra ediyordu.

ADLİYEDEN ÇIKMAYACAK

Hedef gösterildiği için tehditler alan, can güvenliği olmayan Jiyan Tosun, bu gelişmeler karşısında savcılığa suç duyurusunda bulunmak için adliyeye gitti. Savcıya ulaşamayan Tosun, can güvenliği olmadığı için adliyeden çıkmayacak.

1990'larda gözaltında kaybedilen Fehim Tosun'un kızı olan Jiyan Tosun, insan hakları mücadelesini avukat olarak yürütmek için hukuk okuyan, İnsan Hakları Derneği'nin avukatlarından bir isim.

EREN KESKİN DE ÖLÜM TEHDİTLERİ ALMAYA BAŞLADI

Hedef olan sadece Jiyan Tosun olmadı. Ömrünü Cumartesi Anneleri'nin kayıplarını arama mücadelesine adayan, insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin de ölüm tehditleri almaya başladı. Keskin, Türkiye ve Türkiye dışından telefonla arandığını, ölüm ve tecavüzle tehdit edildiğini ifade etti.

"Neden seçildiğimiz bilmiyorum ama benim de Jiyan'ın da şu an itibariyle can güvenliğimiz yok" diyen Eren Keskin, tweet silinse bile yalan bilginin dolaşıma sokulduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol