banner5

Suya yapılan zamma ilişkin soru önergesi verildi

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından suya zam yapılmasına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart 2019 seçimleriyle birlikte kayyımdan devralındığı dönemde Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri’nin (DİSKİ)  611.095.892,90 TL’lik borçlandırıldığını, bu borcun ikince kez kayyım atanan 19 Ağustos 2019 tarihine kadar 30.240.975,53 TL’lik kısmının ödendiğini hatırlatan Özsoy, “Bu tarihten sonra DİSKİ ile ilgili sağlıklı bilgiler alınmadığından ne yapıldığı bilinmemektedir. Fakat kayyım 22 Aralık 2019 tarihinde su fiyatlarına çok yüksek oranlarda zam yaparak bu açığı vatandaşın cebinden çıkacak paralar ile kapama düşüncesine girmiş bulunmaktadır. Yapılan zamlar basamak sistemine göre yapılmış olup su fiyatlarının yüzde 35 ile yüzde 330 arası artmasına sebep olmuştur. 15 metre küpe kadar zam oranı yüzde 35 iken, 15 metreküp üzeri zam oranı merkezde yüzde 103 olmuştur. Diyarbakır’ın ilçeleri olan Çermik, Dicle, Eğil, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp ve Lice’de ise 15 metre küp üzeri kullanımda zam oranı yüzde 330 olarak belirlenmiştir” dedi.

 ‘Zam yapılmasının sebebi nedir?”

 Özsoy, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, şu soruları sordu:

“HDP döneminde yapılmayan zamların kayyım döneminde yapılmasının sebebi nedir? Zam oranları neden fahiş oranlarda gerçekleştirilmiştir? Birinci kayyım döneminde DİSKİ neden bu kadar borçlandırırdı? Bu borçların ödenebilmesi için mi bu zam oranları belirlenmiştir?  Birinci kayyım dönemine ilişkin bırakılan bu borçlar ile ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise hangi aşamadadır?  Sağlıklı içme suyuna erişimin evrensel bir insan hakkı olduğu bilinmektedir. Suya yapılan bu fahiş zamlar aynı zamanda insan haklarına bir saldırı değil midir?”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol