‘Türkiye gibi DEAŞ ile mücadele  eden ikinci bir ülke yok’

Macaristan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularına cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Önce Macaristan Cumhurbaşkanı ile görüşeceğini, ardından başbakan ile konsey toplantısına başkanlık edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Budapeşte ziyaretinde 10 anlaşma imzalanacağını söyledi. Türk ve Macar iş adamları ile de bir araya geleceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Minyatürlerle Türk Okçuluğu Sergisi’nin açılışına katılacağını belirtti.

Bağdadi’nin aile üyelerinin nerede yargılanacağı ve yasal prosedürün nasıl işleyeceği konusuna açıklık getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şuanda olay ciddi boyutlara doğru gidiyor. Bağdadi’nin tüm yakın çevresi daha çok ülkemizi hedef aldı. Bunlar ülkemize yerleşmenin veya ülkemizde bulunmanın gayreti içinde. En son Azez’de ablasının, eşinin ve çocuğunun yakalanması vardı. Biz bu yakaladıklarımızı yakaladıktan sonra geri gönderme merkezlerimize alıyoruz. Burada duracaklar. Bizim Adalet Bakanlığımız bu konuda ne kadar verecek bunu göreceğiz. Eşi aynı şekilde yaklaşık 1,5 yıldır elimizdeydi. O elimizde olan eşinin de aynı şekilde bu süreçte yeri olacak. Şimdi olay daha da gelişti. Şimdi sayı çift haneli rakama doğru gidiyor. Bakıyorsunuz bunun içinde tüm yakınlarının olduğunu görüyoruz. Bunları da açıklamayı doğru bulmuyorum, daha sonra, her şey daha net hale geldikten sonra bunların açıklamasını yapacağız. Bağdadi’nin eşinin yanında DNA’sı doğrulanmış çocuğunun da olması bizim için önemli bir hassasiyet. Bu sorgulama işlemleri de kararlılıkla devam ediyor. Bunları derinleştirmek durumundayız ki yanlışa düşmeyelim. Türkiye olarak bu yanlışların içinde kıvranmayı doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

“Mücadeleyi taktir etmesini bil”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin DEAŞ ile etkin mücadele etmediğine ilişkin açıklamalarına cevap veren Erdoğan, “Bay Kemal’in bu güne kadar doğru söylediğine hiçbir zaman şahit oldunuz mu? Hayatı yalanlar üzerine bina edilmiş birisi. Bugüne kadar Türkiye’ye giriş yasağı koyulan DEAŞ’lıların sayısı 76 bin, bunu Bay Kemal Bilmez. Sınır dışı edilen DEAŞ’lıların sayısı 7 bin 550, hapishanelerimizde şuan bin 149 DEAŞ’lı militan var. Bunlar mücadele değil mi? O bunları kabul etmez. Hayatı bu tür yalanlarla dolu. Suriye’deki DEAŞ kamplarından kaçıp ülkemiz tarafından yakalanan ve hapishanelere konulan DEAŞ’lı sayısı 270. Son YPG’nin cezaevlerinden bıraktıkları vardı, bunlar ağırlıklı kadın ve çocuk. Bunları da biz yakalayıp cezaevlerine oralarda koyduk. Fırat Kalkanı Harekatı’nda El Bab’da 3 bin 500 DEAŞ’lı etkisiz hale getirildi. Bunlar DEAŞ ile mücadele değimi? Dünyada DEAŞ ile mücadeleyi Türkiye kadar güçlü bir şekilde veren ikinci bir ülke yoktur. Sayın Kılıçdaroğlu dürüst ol, adil ol ve şuanda Türkiye’nin verdiği bu mücadeleyi taktir etmesini bil. Marifet iltifata tabidir. Sen böyle bir şey yapmaktan acizsen sana söyleyecek hiçbir lafımız yok” ifadelerini kullandı.

“Sayın Putin ile görüşeceğim”

Erdoğan, Rusya ile devriyelerin devam edip etmeyeceği sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Mutabakat diyoruz, bu mutabakatın gereğini Türkiye olarak biz sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğiz. Şuanda dün gece Sayın Trump ile görüştük, bu ara Sayın Putin ile bir durum değerlendirmesi için görüşeceğim. Bu görüşmelerden sonra Amerika seyahatinde de aldığımız mesafeyi Sayın Trump ile değerlendirme fırsatını bulacağız. Temennim odur ki, bir an önce neticeye kavuşalım. Artık biz önümüzdeki harekat tablosunu adeta ülkemizin haritası neyse o şekilde bilir hale geldik. Nerede ne var bunları bilir hale geldik. Çalışmalarımızı gerek TSK, gerek siyasi noktada bakanlıklarımız, hepimiz tablo üzerinde sürekli çalışıyor ve buna göre attığımız, atacağımız adımları belirliyoruz.” (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol