Yargıtay Selçuk Mızraklı kararını bozdu

DİYARBAKIR - Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, açık tanık Hicra Berna Ayverdi'nin ifadelerinden dolayı hakkında örgüt üyesi olmak iddiasıyla hakkında açılan davada 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verilen görevden alınan Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'ya verilen hapis cezası eksik inceleme ve yetersiz gerekçelere dayanması nedeniyle bozdu.

Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen cezanın Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesince onanmasıyla yapılan itirazı inceleyen Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, verilen cezanın gerekçeleri arasında yer alan Hicran Berna Ayverdi'nin ifadelerine hiç değinmezken, Mızraklı hakkındaki iddiaların eksik incelendiğine işaret ederek, yerel mahkemenin kararını eksik ve yetersiz gerekçelere dayandığını hükmederek kararı bozdu.

Yargıtay, Mızraklı'nın mahkemeye doğrudan katılmasının engellenmesi ve savunmasının Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinde savunmasının alınmasının savunma hakkının kısıtlandığına işaret etti.

Mızraklı'ya verilen cezaya gerekçe olarak gösterilen ve kurulması planlanan Mezopotamya Üniversitesi'ne ilişkin kısmı da bozulmaya gerekçe yapılan deliller arasında yer aldı. Üniversitenin kurulması çalışması yürüten Mezopotamya Vakfı'nın örgütle bağlantısı bulunduğu ve Mızraklı'nın da Mezopotamya Vakfı'nın Mütevelli Heyeti'nde bulunması nedeniyle örgüt üyeliğine gerekçe yapılmasını eksik bulan Yargıtay, Vakfın örgütle bağlantısının bulunup bulunmadığının, buna ilişkin bilgi ve belgelerin araştırılmamasını eksik inceleme olarak değerlendirdi. Mahkeme söz konusu hususu tespit edilmesini istedi.

Yargıtay, dosya içerisinde "örgütle bağlantılı" olduğu ileri sürülen dijital materyallerin incelenmeden, buna ilişkin rapor hazırlanmadan ve buna karşı sanık ve avukatlarının beyanlarının alınmadan mahkemenin karar vermesinin kanuna aykırı olduğu sonucuna vardı.

Eksik ve yetersiz gerekçe ile verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası kararını bozan Yargıtay, Mızraklı'nın tahliye talebini ise reddetti.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından dosyanın Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mızraklı'nın yargılanmasına başlanması bekleniyor. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol