Yüksekdağ hakkında yeni soruşturma

DİYARBAKIR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni bir soruşturma başlatıldı.

Yüksekdağ’ın 2014 tarihinde yaptığı Twitter paylaşımları, Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanması sonrası Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde yaptığı konuşma suç kapsamında sayıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan 2019/25097 soruşturma kapsamında Yüksekdağ’ın 3 Temmuz tarihinde kaldığı Kandıra Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifadesi alındı.

 Yüksekdağ’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar arasında HDP’nin dayanışma yemeğine dair yaptığı paylaşımlar da suçlama konusu yapıldı.

Soruşturmada yer alan Twitter paylaşımlarının tamamı 2014 yılına ait.

Soruşturma kapsamında 10 Ekim 2016’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak’ın gözaltına alınmasını protesto eyleminde sarf ettiği sözler suçlama konusu oldu.

Yüksekdağ’ın davaları

 Dokunulmazlıkların kaldırılması ardından 4 Kasım 2016 tarihinde HDP’lilere yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalıyor. Yüksekdağ’ın ana davası olan ve yargılaması Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dosyadan “Örgüt kurma ve yönetme”, “Örgüte üyesi olma”, “Örgüt propagandası yapma”, “Suç işlemeye alenen tahrik etme”, “Halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik etme”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılma”, “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” iddialarıyla yargılanıyor.

 Yüksekdağ hakkında 4 yılda 40’ı aşkın fezleke düzenlenirken, biri Silvan’da üçü Ankara’da olmak üzere 4 yargılaması halen sürüyor. Yüksekdağ’ın 11 dosyasında karar çıktı. Yüksekdağ, 20 Eylül 2019 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/146757 numaralı soruşturma dosyası kapsamında Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ikinci defa tutuklandı. Dava dosyasındaki gizlilik kararı 10 aydır devam ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol