Almanya’da, Düsseldorf’tan sonra ilk durağım Münster’di. Şehir Almanya’nın batısında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bir kent. Şehrin yerleşkesi ve düzeni insanı hayran bıraktırıyor. Nüfusun neredeyse yüzde doksanı yerli halktan oluşuyor ve Cermen Kültürünü bu şehirde daha yakından görme fırsatına sahip olduk.

Almanya’da en çok bisiklet kullanımı bu eyalette. 7’den 70’e tüm insanlar günlük işe, okula veya markete giderken bisiklet kullanıyor. Bisikletle şehir özdeşleşmiş durumda. Şehirde yoldan geçen herkes karşısındakini tanısın veya tanımasın ‘’hallo’’ diyor. Selamlaşma bizim kültürümüzde olduğu gibi onların kültürlerinde de önemli bir yere sahiptir.

Şehrin bir diğer güzel yeri Aasee Gölü’dür. Gölün etrafı yürüyüş yollarına ve toplanma alanlarına sahip. Gündüzleri tekne turlarının olduğu göl geceleride gençler tarafından şarkılar eşliğinde dans ettikleri yürüyüş yaptıkları bir mekân halinde. Tabi bizlerde arkadaşlarla, Alman gençlerine gölün etrafında kendi kültürümüz olan delilo, halay gibi oyunları öğrettik ve çok da beğendiler. 40 hektar büyüklüğünde olan bu göl yapay olarak inşaa edilmiş.

Şehir bir üniversite şehri, kentteki Westfälische Wilhelms Üniversitesi(1773) ve yüksek mahkeme binalarıyla birçok kilise barok dönemin ünlü mimarlarından Vestfalyalı Johann Conrad Schlaun tarafından yapılmıştır. Vestfalya'nın kültür merkezi olan Münster'de birçok kültür ve bilim müzesiyle teknik enstitü ve sanat okulları vardır.  

Kennte insanlar yaşadıkları topraklara çok önem veriyorlar, yerlerde bırakın çöpü sigara izmaritini bile göremezsiniz. Bir Alman’la yaptığım konuşmada kendisine araba fiyatlarının ucuz olmasına rağmen neden bisiklet kullanımınız bu kadar fazla diye sorduğumda aldığım cevap beni çok şaşırrtı, ‘’bizler gelecek nesillere 0 karbon ayak izini bırakmamız lazım’’ bu cevabı aldım. Toplumsal duyarlılığın çok yüksek olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Gelecek hafta Münster’deki Westfälische Wilhelms Üniversitesi’nin akademisyenleri ve öğrencileriyle yaptığım sosyopolitik konuşmaları devletin vatandaşlarına sağladığı sosyal imkanları yazacağım. Yazımın fazla uzamaması için burada bırakıyorum haftaya bu konulara değineceğim sağlıkla kalın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol