Günümüzde halkın gönlünde taht kurabilen siyasetçi tipi neredeyse yok gibi. Karşıt siyasi kesimin gönlünü hiç kazanamazsınız iktidarın bir bakanı iseniz. Hele Türkiye’de AK Parti iktidarının bir bakanı iseniz taraflı-tarafsız her kesimin beğenisini kazanmanız bu hiç mümkün değildir. Bu süreçte bir AK Partili Bakanın CHP’li seçmeninin takdirini kazanması adeta görülmemiş bir durum.

Yukarıdaki çerçevenin dışına çıkan bir AK Partili Bakan var: Adı Fahrettin Koca. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çizdiği tablo ve ortaya koyduğu icraat ile karşıt partilerin seçmeninin tamamının neredeyse beğenisini kazanmış durumda. Ortaya koyduğu profil ile karşıt politikacılar onun aleyhinde açıklama yapamaz durumda.  Açıklama yaparlarsa ilk tepki kendi tabanından geleceğini biliyorlar.  Sayın Koca, haksızca yapılacak açıklamalara prim vermeyecek tarzda bir pratik ortaya koymaktadır. Gecesini gündüzüne katarak büyük efor sarf ediyor. Medyada izlediğim kadarıyla her halinden yorgunluk ve kimi zaman göz aklarının kızıllandığı görülmektedir. Bu durum, hem çabalarına ne kadar ciddiyetle yaklaştığını, hem Korona illetinin şakaya gelmez bir realite olduğunu ortaya koymaktadır.

İzliyoruz icraatlarını… Zamanında aldığı tedbirler ve yerinde yaptığı açıklamalar ve paylaşımlar kamuoyunun hem anında bilgilenmesine yol açıyor, hem de karşıt cephelerden gelebilecek açıklama veya tepkilerin önüne set çekmiş oluyor. Özellikle yaşanan bu salgın döneminde-görünmez düşman olarak adlandırılan Covid-19 veya basitçe bilinen adıyla Koronavirüse karşı geliştirdiği sağlık stratejisi kendisini daha da “KOCA”MAN yapmış durumda. Korona Bilim Kuruluna aldığı sağlık uzmanlarının yeterliliğine bakıldığı anlaşılıyor; yani burada partizanlık yapmadığı anlaşılmaktadır.

Sayın bakanın koordinatörlüğünde alınan teorik ve pratik tedbirler silsilesi, hepimiz uyduğumuz takdirde, Türkiye olarak az hasarla bu salgından kurtulabileceğimizi düşünüyorum. Devlet adına bakan daha doğrusu ilgili bakanlar ve alt kurumlar önlemleri giderek sıklaştırıyor. Elbette Sayın Cumhurbaşkanı bu sürecin tepe noktasında ve tavsiye edilen mantıklı tedbirler halkla paylaşılıyor ve halk olarak bizim de bu tedbirlere riayet etmemiz gerekiyor.

Halkın yapacağı basit: Evden çıkmayın deniliyorsa çıkılmayacaktır. Temizliğe dikkat edelim deniliyorsa bu da yapılmalı. Ama bazı hassasiyetleri bildirmek de sorumluluğumuzun kapsamındadır. Örneğin stokçu ve fırsatçılara göz açtırmamak gerekiyor, bu mücadeleyi acımasızca yapmak gerekiyor. Ülkemiz “nazik” bir süreçten geçiyor. Bir yandan bizi yutarcasına dış siyasi faktörler, öte yandan bu gibi salgınların da neden olduğu ekonomik sıkıntılar…

Sayın Koca Bakanım;

Hem evden çıkmayın, hem de diğer ilgili bakanlar insanların işine son veriyorlar. Peki, bu insanlar çocukları ile beraber evde ne yiyip içecekler? Bunu düşünmeleri gerekmiyor mu? Türkiye’de her kesimin sevgilisi haline gelen siz sayın bakanım, bu durumu Sayın Cumhurbaşkanına iletirseniz zordaki ailelere destek olmuş olursunuz.

Kızıltepe’de Birlikte Çay İçelim

Sayın Koca Bakan;

Mutlu bir şekilde bu illetten toplum olarak kurtulduğumuz takdirde Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda sizi halkla beraber çay içmeye davet ediyorum. Kızıltepe’nin sembolü Cemilo’nun davul-zurnasıyla sizi meydanda karşılayacak Kızıltepeliler Sayın Koca Bakan.

Çoğunuz artık onu kendi ailesinden biri olarak tanıyor ve kabul ediyorsunuz. Ama biz yine de Sayın Koca Bakan’ın kısa bir biyografisini verelim.

Fahrettin Koca, 1965 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladıktan sonra lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi’nde, lisans eğitimini de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaparak tıp doktoru oldu. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda bitirerek 95 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Sonrasında çeşitli kurumlarda doktorluk ve medikal direktörlük görevlerini yürüttü.

1997 yılına gelindiğinde, Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi’ni kuran Koca, Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı’nın da kurucu başkanıdır. Aynı zamanda İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini yürüten Fahrettin Koca’nın, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası, Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği gibi derneklere de üyelikleri vardır.

Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi, Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi, Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlıklarını yürüten Fahrettin Koca, yeni sistemin ilk Sağlık Bakanı seçildi.

Bu salgın vesilesiyle ülke olarak sağlık alanında otoriter kabul edilen çok sayıda önemli bilim insanlarımızla tanıştık. Türkiye’nin bu anlamda çok yetkin olduğunu kanaat ediyorum. Çok düzeyli tartışmalar yürütüyorlar; aslında politikacıların kısır döngü ve birbirini tahammül edemeyen yaklaşımlarından millet olarak bıkmıştık. Belki her biri kendi alanında ekol olan bu insanlarımızı tanıma fırsatı Korona vesilesiyle oldu, hayırlı tarafı bu olsa gerek. Evet, biz millet olarak Türk hekimlerine emanetiz ve bundan da gurur duyuyoruz.

Yaşamı sosyal zenginliklerle böylesi dolu olan Konya Kulu’lu Fahrettin Koca’nın yeni sistemde ilk Sağlık Bakanı olarak görevlendirilmesi hem tarihe geçti, hem de bu adım Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ne kadar öngörülü olduğunu ortaya koymaktadır. Bir daha anlaşıldı ki, bu memlekette işini iyi ve doğru yapanı, millet onu baş tacı yapar. Siz KOCA bir örneksiniz buna.

Saygıyla…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol