Bilim insanlarından Omicron uyarısı

Türkiye ve dünyada de hızla yayılan koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantıyla ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi. İngiltere’deki bilim insanları, Omicron varyantının bulaştığından şüphelenenlerin yapması gerekenlere dikkat çekti. Bilim insanları son dönemde sayıları hızla artan Omicron vakalarının belirtilerini açıklarken ilk semptomların hissedilmeden önce “duyulacağını” aktardı.

İngiliz basını, Omicron varyantına yakalandığını düşünen kişilerin ‘sessizce bedenlerini dinlemeleri’ gerektiğini yazdı.

‘BEDENİNİZİ DİNLEYİN, OMİCRON’U DUYACAKSINIZ’

Ülkenin çok okunan gazetelerinden olan Daily Star, “Hastalık yayılırken bilim insanları Omicron’un ilk işaretlerinden birinin sadece dikkatlice ‘kulak kabartarak’ bulunabileceğini söyledi. Bunun sebebi ise Omicron varyantının seste çatallanma ve boğukluk yaratması” yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan Covid Çalışma Uygulaması ZOE’nin başındaki isim olan Profesör Tim Spector, “Omicron varyantının en belirgin semptomları arasında burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik ya da boğuk ses olabilir” dedi. Öte yandan gece terleme ve hapşırmanın da yeni varyantla birlikte insanları tehdit eden semptomlardan biri olduğu belirtildi. Ayrıca, Omicron varyantının boğaza verdiği hasar sebebiyle sesin akışının bozulduğu, diğer semptomların ise grip benzeri olduğuna dikkat çekildi. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol