Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin yaş ortalaması düştü

Burnunun şeklinden memnun olmayan veya nefes alma problemi çeken hastalarda uygulanan bir burun estetik ameliyatı olan rinoplasti ile hem burnun dış yapısı hem de içindeki problemler düzeltiliyor. Son zamanlarda bu ameliyata olan talebin oldukça arttığını dile getiren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Elif Dinçer, uygulamada yaş sınırı olduğunu belirtti. Kemik ve kıkırdak yapının büyümeye devam etmesinden dolayı kadınlarda 17 ve erkeklerde 18 yaşından önce bu ameliyatın yapılmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Dinçer, ameliyat sonrası süreçler hakkında da ayrıntılı bilgi verdi.

Hem estetik hem sağlık sorunları çözülüyor

Rinoplasti ameliyatının, burnun yapısının yeniden şekillendirildiği bir ameliyat olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Elif Dinçer, bu operasyon ile aynı zamanda nefes alma probleminin de düzeltildiğini kaydetti. Dr. Dinçer, “Burun ameliyatı nedeniyle başvuran hastalar genellikle aşırı büyük burun, kemerli burun, burun ucu düşüklüğü, burun ucunun çok geniş olması, burnun asimetrik olması gibi durumlardan yakınıyor. Bununla beraber burundan nefes alma güçlüğü yaşayanlarla da yüksek oranda karşılaşmaktayız. Bu ameliyat ile hem burnun dış kısmını düzeltebiliyoruz hem de içerideki anatomik problemleri çözerek hastanın daha rahat nefes almasını sağlayabiliyoruz” dedi.

Rinoplasti talebi arttı, yaş ortalaması düştü

Son zamanlarda rinoplasti talebinin çok arttığını, yaş ortalamasının da düştüğünü vurgulayan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Elif Dinçer, bu ameliyatın belli bir yaşın altındakilere yapılmadığını vurguladı. Dr. Dinçer, yaş sınırlamaları ve nedenleri hakkında şunları söyledi:

“Kadınlarda 17, erkeklerde de 18 yaşından sonra rinoplastiyi uygulamaktayız. Çünkü vücudumuzdaki büyüme hormonlarının etkisiyle, yüz kemiklerimiz, yanak bölgesi, alın bölgesi, çenenin gelişimi devam ediyor. Erken dönemde burun, kemik ve kıkırdak bölgesine yapacağımız bir müdahale sonrasında bu bölgenin gelişimi duruyor. Bu belki kadınlarda çok büyük bir problem oluşturmaz, ancak erkeklerde yüz kemiklerinin gelişmesiyle büyük bir yüz üzerinde küçük bir burun bizim istemediğimiz bir görüntü. Bu nedenle özellikle erkeklerde yaş sınırına çok dikkat etmekteyiz.” (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol