Türkiye’de 28 bin hasta organ bekliyor

Türkiye genelinde 28 bin civarında hastanın organ beklediği bildirildi. Böbrek nakli bekleyenlerin sayısı 22 bin, karaciğer nakli bekleyenlerin sayısı ise 2 bine ulaştı.

Organ Nakli Prof. Dr. Erkan Demir, Avrupa'da organ nakli oranının yüzde 75'ler civarında, Türkiye'de hala bu oranın yüzde 25 olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Demir, her yıl organ bulamadığı için diyalize giren 2 bine yakın hastanın öldüğünü, Adana ve çevresinde de 3 bin 500 den fazla kişinin böbrek nakli beklediğini söyledi.

Prof. Dr. Demir, "Türkiye'de 28 bin civarında karaciğer, böbrek, kornea gibi bekleme listesinde olan hasta var. Hastalara organ bulunduğu zaman merkezi sistemde Sağlık Bakanlığı görüyor. Onlar bize liste gönderiyor hangisine uyumluysa hangisinin puanı yüksekse 1 böbrek için 6 ya da 7 hasta çağırıyoruz, eğer 2 böbrek çıkmışsa 10 ya da 15 hasta çağırıp hazırlıyoruz. Sıralamaya göre 1’den başlayıp uygun olana takıyoruz. Zaten bu uygun olmama sıralama ve puanı tamamen Sağlık Bakanlığı belirliyor, şu an Türkiye’de oldukça iyi bir sistem var."

Türkiye’de organ naklinin neden az olduğu konusunun hep tartışıldığını belirten Prof. Dr. Demir, "Aslında bunu nasıl arttırabiliriz öncelikle medyanın bunun peşini bırakmaması gerekiyor. Bilinçlendirilmesi gerekiyor insanlarımızın toplumun her kesimine ulaşılması gerekiyor. Organ bağışı hem manevi hem dini yönden her yönden onaylanmış bir durum şu anda” dedi.

Karaciğer Nakli Doç. Dr. Tolga Akçam ise Organ Bağışı Hafta nedeniyle yaptığı açıklamada, Hepatit A, B, C çeşitli unsurlara bağlı kronik karaciğer hastalıklarında ve her ne sebepten olursa olsun karaciğerde gelişen sirozun kesin tedavisinin karaciğer nakli olduğuna vurgu yaptı. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol