Uzun boylu erkeklerde bunama  riskinin düşük olduğu tespit edildi

Yeni bir araştırmaya göre uzun boylu genç erkeklerde bunama riski daha az. Ortalama boyun yukarısındaki genç erkeklerde her 6 santimetrede bunama riskinin yüzde 10 daha az olduğu tespit edildi.

Bunama riski olan bireyleri ortaya çıkarmak, bu hastalığın tedavisi için oldukça önemli. Özellikle bu hastaların gelecekteki bakımları için planlama yapmak ya da önleyici tedbirler almak adına bu durum kritik rolde.

Webtekno'nun aktardığına göre, bioRxiv'de yayınlanan bir çalışma, genç erişkin boyunun üzerinde düşünülmesi gereken bir risk faktörü olduğunu ileri sürüyor.

Daha önceki çalışmalarda da uzunluğun bunama için bir risk faktörü olabileceği belirtiliyordu ancak bu çalışmaların çoğunda bunama üzerindeki etkili olabilecek genetik, çevresel ve diğer erken yaşam dönemi faktörleri göz ardı ediliyordu.

Kopenhag Üniversitesi'nden Terese Sara Høj Jørgensen, boy ile bunama arasındaki ilişkiyi incelerken erkek kardeşleri de hesaba kattı.

Araştırma için 1939 ile 1959 arasında doğan 666.333 erkeğin verilerini inceleyen bilim insanları, bunların içinde 70.608 erkek kardeş ve 7.388 ikizin de bulunduğunu belirtiyor. Bunların içinde toplamda 10.559 kişide bunama geliştiği saptanmış.

Risk yüzde 10 azalıyor

Bu gruba odaklanarak yapılan araştırmaya göre ortalama boyun her 6 santimetre fazlasında bunama riski yüzde 10 azalıyor. Araştırmacılar, zekâ ve eğitim faktörlerinin oynadığı rolü araştırmaya ekleyince, boy ile bunama riski arasındaki ilişki bir seviye azalıyor. Araştırmada, farklı boylardaki erkek kardeşler arasındaki boy/bunama riski ilişkisi de tespit edilmiş. Bu durumda, genetik ve aile karakteristikleri tek başına neden kısa boylu kardeşin daha yüksek bunama riskine sahip olduğunu açıklamıyor. Aynı durum ikizler için de geçerli olsa da araştırmacılar bu gruptaki sonuçların daha belirsiz olduğuna dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, kendi çalışmalarının genç erişkinlerdeki bunama riskine dair zekâ ve eğitim gibi faktörleri de dâhil etmeleri dolayısıyla güçlü olduğunu düşünüyor. Hem zekâ hem de eğitim, bilişsel durumumuzu etkiliyor olabilir. Bu da zekâ ve eğitim olarak gelişmiş olan kişilerin bunama daha az eğilimli olmalarını açıklayabilir.

Araştırma, eğitim seviyesi ve zekâ test sonuçlarına rağmen uzun boy ile bunama riski arasındaki ilişkinin devam ettiğini gösteriyor. Bu ilişkiyi erkek kardeşler üzerinde yapılan araştırmanın da doğruladığını düşünen bilim insanları, riskin aile özelliklerinden çok gençlik dönemindeki çevresel etkilerden kaynaklandığını ileri sürüyor.

Araştırma sonuçlarının kadınlara doğru genişletilip genişletilemeyeceğiyse bilinmiyor. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol