banner5

WHO: Dünya pandemiye hazırlanmalı

Birleşmiş Melletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyayı olası bir pandemiye hazırlıklı olmaya çağırdı. WHO Genel Müdürü yaptığı açıklamada İtalya, Güney Kore ve İran’da yeni vakalarda ani artışın “çok endişe verici” olduğunu belirtti. WHO, olası pandemi uyarısında bulunarak, dünyanın hazırlıklı olması gerektiğini bildirdi.

Bir salgının uluslararası alanda geniş bir coğrafyaya yayılması haline “pandemi” adı veriliyor.

WHO Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki basın toplantısında “bir yandan salgının önüne set kurma üzerine yoğunlaşırken, aynı zamanda olası bir pandemiye hazırlanmak için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Çin’de 2 bin 500’e yakın ölü

Koronavirüs Covid-19, Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Çin’de son bilançoya göre 2 bin 442 kişi hayatını kaybetti. Virüs anakara Çin’de 77 bin dolayında kişiye bulaştı. Çin, yabani hayvan tüketimi ve ticaretini yasakladı.

Koronavirüs Çin dışında 26 ülke ve bölgeye yayıldı. Avrupa’da sadece İtalya’da 219 vaka tespit edildi, 6 kişi hayatını kaybetti, 11 kent karantinaya alındı.

Fransa salgına hazırlık yapıyor

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, Fransa’nın İtalya’daki durumu yakından izlediği ve olası bir salgına hazırlandığını ifade etti.

İran’da ölümlere ve vakalara ilişkin çelişkili sayılar var. Çok sayıda kişi hükümetin gerçekleri gizlediğini düşünüyor. İlna haber ajansına göre Kum milletvekili Ahmed Amirabadi Farahani, sadece bu kentte 50 kişinin öldüğünü belirtti. Remi verilere göre ülke genelinde 12 kişi öldü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol