Fransa bir süredir Sarı Yelekliler eylemleri ile Dünya’nın gündeminde. Akaryakıt zammı/vergisi ve hayat pahalığı nedeniyle sokaklara çıkan Sarı Yelekliler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un üst sınıfları kayıran ve vatandaşlar arasında ayırım yapan politikalarını protesto ediyor.

Macron’un politikaları, bir taraftan devlet vergi oranlarını artırırken, diğer taraftan da büyük şirket sahiplerine indirim yaptı. Hatta ülkedeki zenginlerin servet vergisini kaldırırken, diğer vatandaşların da kira yardımlarını kesintiye uğrattı.

Aslında uzun bir süredir tepki çeken bu ekonomik politikaları sosyal paylaşım sitesi üzerinde bir kadının Macron’a “söyle nereye gidiyoruz? Bizden aldığınız paralarla ne yapıyorsunuz” seslenişi üzerine sosyal medya üzerinde bir anda örgütlenen vatandaşlar Sarı Yeleklerle sokaklara çıkarak ses getiren büyük eylemlere imza attılar.

Peki neden Sarı Yelek?

Sarı yelek Fransa’da her arabada bulunması zorunlu bir yelektir. Kaza, lastik patlaması gibi beklenmedik durumlarda kullanılması zorunludur. Aynı zamanda bisikletliler ve işçilerin giydiği bir yelektir. Fransa’daki eylemciler giydikleri Sarı Yeleklerle akaryakıt zammı yapılınca insanlar bisiklete binmek zorunda kalacak mesajının yanında birde “biz sarı yelekliler bir bütünüz” mesajı veriyorlar.

Haftalardır süren ve “ayaklanma” olarak tanımlanan protesto eylemlerinin ardından Macron’un isyanı durdurmak için vaat ettiği “kırıntılar” etkisini gösterecek gibi görünmüyor. Macron ilk önce akaryakıt vergilerinin 6 ay ertelendiğini açıkladı. Ardından “2019 yılında vergi artırımı yok” dedi. En son da “ulusa sesleniş” konuşmasında “Asgari ücrete 100 Euro zam var” dedi. Ancak Sarı Yelekliler, bu açıklamaları ciddiye bile almıyor ve eylemlerini sürdürüyorlar. Ayrıca istatistik verilerine göre de Fransa’nın yüzde 84’ü Sarı Yeleklilerin eylemlerine destek veriyor.

Fransa merkezli eylemler, Hollanda ve Belçika'ya da sıçradı. Bu iki ülkede de yaşanan olaylara polis müdahale etti.

Asıl ilginç ve şaşırtıcı olan da Fransa’daki toplumsal hareketin sembolü haline gelen Sarı Yeleklerin Mısır’da satışının yasaklanması. Bu olayların ardından Mısır’da yasaklanan sarı yelek satışı ancak, emniyet müdürünün onayı ile yapılabilinecek.

Bilindiği gibi birçok ülkede iktidarların politikalarının yarattığı ekonomik krizler var. Ve bu krizler karşısında da büyük tepkiler de var. Mısır’daki bu yasak anlaşıldığı kadarıyla bir korkuyu ifade ediyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol