Akıllara ziyan bir olayı geçen hafta gazetemiz Güney Ekspres'te yayınlamıştık.

Önce olayı hatırlayalım;

Diyarbakır’ın en kalabalık semtlerinden biri olan merkez Yenişehir ilçesinin Ofis’i, son aylarda hırsızların mekanı oldu adeta.

Özellikle Kurt İsmail Paşa 2’nci Sokağı mesken edinen hırsızlar geçen hafta aynı işyerini üçüncü kez soymaya kalkarken başarısız oldular.

Hıncını alamayacak olmalılar ki bu kez işyerinin bitişiğindeki Berat Camisi’ni de soymaya yöneliyorlar.

Sabaha karşı olduğu için caminin tüm kapıları kilitli. Levye ile iki adet soğutması bulunan morgun kapısını kırıyorlar.

İçeride tabutları da görünce de tabana kuvvet kaçıyorlar…

Karakola 50, Valilik binasına 100 metre mesafede yaşanan bu rezil olayı dile getirmemiz birilerini rahatsız etmiş!

Nasıl mı?

Gazetemizi telefonla arayan Yenişehir Müftülüğü’nden bir yetkili, bu haberle ilgili bilgi paylaşımı yapan Berat Cami İmamı Mehmet İsmail Güloğlu hakkında inceleme başlattıklarını, gazetemizin küpürlerinin de delil olarak dosyaya girdiğini anlatıyor.

Şaka gibi!

Gerekçe, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Basına Bilgi veya Demeç Verme” başlıklı 15 inci maddesi uyarınca “Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler” fıkrası.

Yani bize hadislerle hırsızlık olayının ne denli bir günah olduğunu anlatıp, gözü dönmüş hırsızların mahallede cirit atmasına karşı “Bekçiler devriye atsa caydırıcı olacak” diyen İmam Mehmet İsmail Güloğlu, Yenişehir Müftüsü Mehmet Şafi Bilik’in istemi ve Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikçi’nin “oluru”yla soruşturmalık olmuş.

Yazık ve de günah!

Gazetemize gelen ve olayı incelemekle görevlendirilen muhakkik, imamın bize demeç verip vermediğinden çok “bekçilerle ilgili böyle bir laf etmiş mi etmemiş mi” sorusuna yanıt arıyor.

Niyetli sorular rahatsız ediyor beni...

Oysa haberimizde mahalle esnafının hırsızlara karşı isyanını dile getirirken, “Mahallede devriye atması gereken bekçiler sokaktaki fırında oturuyorlar, caydırıcılık olmadığı için de hırsızlar burayı mesken ettiler” isyanı da vardı.

Sonradan öğrendiğimiz yeni gelişmeler de yaşanmış.

Şöyle;

Hırsızlık olayına kadar camide herhangi bir parmak izi almayan, soruşturma başlatmayan ve hatta bilgi sahibi olmayan yetkililer, haber gazetemizde yayınladığı gün iki polis memurunu Berat Camisi’ne gönderiyor. Anlaşılan olayın nasıl olduğundan ziyade bekçilerle ilgili sözler soruluyor.

Görev, bu kez ayak üstü sorguya dönüşüyor!

Buradan Sayın Vali Münir Karaloğlu’na seslenmek istiyorum. Bir Cuma Namazı’nı lütfen sizin makama 100 metre mesafedeki Berat Camisi’nde kılın. 30 yıl devlete hizmet etmiş İsmail hocamızı ve hırsızlardan illallah eden Kurt İsmail Paşa Sokağı’ndaki esnafı ziyaret edin.

Bir çağrı da emniyet yetkililerine yapmak istiyorum;

Can ve mal güvenliğimiz size emanet.

Eleştirilere az tahammül gösterin ve bu hırsızlara da çare bulun.

Saygılarımla

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol