banner9

Dünyada bütün sınırlar fiziki olarak kapatılmış olsa da sosyolojik ve politik olarak kalkmış oldu. Çin'in Wuhan kentinde başlayan Koronavirüs salgını bütün dünyayı etkisi altına aldı. Avrupa kıtasında İtalya, İspanya ve Fransa başta olmak üzere çok büyük bir kırılma yaşanıyor.

Bu kırılma her açıdan toplumları etkiliyor. Sosyolojik ve ekonomik olarak büyük bir çöküntü ile karşı karşıyayız. Türkiye'de ise durum biraz daha farklı ilerliyor. Her zamanki gibi şeffaf olmayan bir süreç var. Sağlık Bakanlığı üzerinde yürüyen bu süreç gün geçtikçe kaygıları ve endişeleri de beraberinde getiriyor.

Sağlık Bakanlığı ilk zamanlarda televizyonlara çıkıp açıklama yapıyordu şimdi ise twitter hesabından paylaşımlar yapıyor. Türkiye'de salgına yakalanan ve hayatını kaybedenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye'nin komşuları ile sınırları çok uzun süre kapatılmadı.

Örneğin; İran Sınır Kapısı geçtiğimiz hafta içinde kapatıldı. Bu durum İran Sınırı’nda bulunan Van ve çevresindeki illeri ciddi bir risk altında bıraktı. Geçtiğimiz hafta ise Van Valiliği Kapıköy Sınır Kapısı’nı tamamen kapattığını açıkladı.

Tabi bu salgınla birlikte birçok bilgi kirliliği de ortaya çıkıyor. Bu dezenformasyonlara olabildiğince dikkat etmek gerekiyor. Evde kal kampanyaları ile Türkiye'de insanların büyük bir bölümü evlerine çekildi. Toplu taşımayı kullananların oranı yüzde 90'lara kadar düştü. Çalışanların çoğuna izin verildi. İş yerleri kapatıldı. Ciddi tedbirler alındı. Ama sokağa çıkma yasağı tartışmaları da sürüyor.

CHP başta olmak üzere muhalefet partileri sokağa çıkma yasağı talep ediyor. Hükümet ise kendi OHAL'inizi kendiniz ilan edin diyor. Bu durum bu şekilde devam etmez. Nisan'ın ikinci haftasından itibaren Türkiye'de de salgın çok ciddi boyutlara gelebilir.

Bu duruma gelmeden önce sokağa çıkma yasağı ya da her ne gerekiyorsa mutlaka yapılmalı. Ama bu yasaklar ilan edilirken de evde kalacak olanların ihtiyaçları mutlaka devlet tarafından karşılanmalıdır. Ben de okuyucularımızdan rica ediyorum. Lütfen çok mecburi olmadıkça evinizden çıkmayın. Bu çok ciddi bir salgın ve bir süre evde kalmanızda fayda var.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol