Doğru Spor Planı

Sağlıklı beslenmek ve ideal kiloyu muhafaza etmek, kilo vermekten daha önemli. Doğru beslenmeyi öğrenip uygulamaya başladıktan sonra hayatınıza sporu da dahil ederseniz kendiniz için önemli bir adım atmış olursunuz. Peki doğru spor planını neye göre yapmak lazım?

Her yaşta, her vücut yapısında bireyin kendi sağlık tablosu ve şartlarına göre bir egzersiz planı oluşturarak doğru uygulaması gerekir.

Genel olarak hiçbir egzersiz için “Her şartta herkes için iyidir” demek doğru değildir. Egzersizin sağlık açısından en yararlı süre ve yoğunluğu tam belirlenmemiş olmakla birlikte, aşağıdaki tabloda görülen yaygın aktiviteler sırasında dakikada harcanan enerji bir fikir verebilir.

Her türlü egzersizin hepsini herkesin yapması mümkün değildir. Bir kısmına genç yaşta başlamak gerektirdiği düşünülebilir, bazı sporlar tesis yetersizliğinden, bazıları da koşulların ya da ortamların uygun olmamasından yapılamayabilir. Hepsinden önemlisi kendinize uygun olan egzersizi benimseyip sürekli yapmaya çalışmak ve yaşam biçimi haline getirmek… Bunun için çaba gösterin. Özel alet ya da tesis istemeyen ve açık havada yapılabilecek yürüyüş, hafif koşu gibi sporlar genelde egzersiz olarak da algılanmadığından fikir olarak da daha kolay benimsenip rahatlıkla yapılabilmektedir.

Gün gün egzersiz programı

Yemeklerde, özellikle de akşam yemeklerinde ağır gıdalar ve aşırı yemeyin.

Yavaş yavaş yiyin. Unutmayın ki beyinden mideye tokluk hissinin gitmesi yaklaşık 20 dakika alır.

Hızlı yerseniz 20 dakika içinde fark etmeden daha çok yemiş olursunuz.

Yeterince su içmeyi ihmal etmeyin. Vücut yeterli sıvı alamazsa hücreler kurumaya başlar.

Bu da bitkinliğe ve kas kramplarına neden olur.

Şeker ve kafein içeren sodalı içecekler yerine (kola gibi) potasyum kaynağı olan meyve sularını tercih edin. Potasyum glikojenle birlikte kaslarda depolanır ve enerji için glikojen kullanıldığı zaman potasyum da azalır.

Kendiniz için uygun olan egzersizleri düzenli ve sürekli olarak yapın. Uygun egzersizi bulmak için mutlaka bir uzmana danışın.

Yaşamınızı olumlu bir felsefe üzerine oturtun. Değiştirebileceğiniz olaylar için çaba gösterin, değiştiremeyeceklerinize üzülüp strese girmeyin. Stresin enerjiyi alıp götüreceğini, bedenen ve mental olarak sizi yoracağını unutmayın.

Minimum günlük enerji harcaması için 200 kilokalori hedefi, yaşam biçiminde değişikliği yapmaya uygun ve sağlığa olumlu katkıda bulunacak bir uygulama olduğundan şöyle bir haftalık program çizilebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol