banner40

En az bir takım Süper Lig’de olmalı

DİYARBAKIR - Türkiye-İskoçya maçıyla tarihinde ilk kez A Milli Takım düzeyinde bir maça ev sahipliği yapan ve muhteşem organizasyonuyla takdir toplayan Diyarbakır, yeni organizasyonlar bekliyor, en az bir takımının da Süper Lig’de olmasını istiyor.
Kentteki iş çevreleri ve spor taban birlikleri, spor adamları hem milli maç organizasyonunu, hem şehrin bundan sonraki beklentilerini değerlendirdi.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, milli maç organizasyonu nedeniyle şehirde iki hafta boyunca derin bir heyecan yaşandığını ifade ederek, bu işten hem otel esnafının hem de şehirdeki farklı ticari kesimlerin kazançlı çıktığını söyledi. Akyıl, “Bu yıl zaten turizm için iyi bir yıl oldu. Milli maç da buna önemli katkı sağladı. İskoçya’lıların yanı sıra Türkiye’nin farklı yerlerinden insanlar geldi. Ticari bir hareketlilik yaşandı. Herkes bu durumdan memnun kaldı. Böyle organizasyonların devamlı olması önemli. Diyarbakır bu başarısıyla daha büyük organizasyonları rahatlıkla kaldırabileceğini gösterdi” dedi.
“Doğru işler yapılırsa şehir üst liglere çıkar”
Diyarbakır Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Abdurrahman Kızılay, Diyarbakır’ın bir spor şehri olduğunu bu organizasyondaki başarısıyla ortaya koyduğunu söyledi. Milli maçın iki hafta boyunca şehirde heyecan yarattığını anlatan Kızılay,”Şehirde insanlar hep milli maçı konuştu. 33 bin kişilik stadın tamamı oldu. İnsanlar ellerindeki bayraklar ve coşkulu tezahüratlarla milli takıma destek verdi. Aynı zamanda misafirimiz olan İskoçya’lıları da çok iyi ağırladık. Halk ve İskoçya’lı taraftarlar çok iyi kaynaştı. Diyarbakır’ın her alanda tanıtımı oldu. Şehrin ekonomisi kazandı,insanların yüzü güldü. Ben bir spor adamı olarak inanılmaz mutlu oldum. İnşallah bunların devamı gelir. Çok güzel bir stadımız var. Takımlarımız üst liglerde olursa bu şehir için çok iyi olur. Doğru insanlarla doğru işler yapılırsa neden olmasın?” diye konuştu.
İşte diyarbakır budur
Diyarbakırspor’un efsane kaptanı ve Diyarbekirspor’u iki sezon önce teknik adam olarak 2. Lig’e çıkaran Şenol Demir, milli maç organizasyonundaki görüntülerin herkesi gururlandırdığına dikkat çekti. Demir,”4 yıl Diyarbakırspor’da forma giydim, kaptanlık yaptım, şampiyonluk yaşadım. 2 yıl da Diyarbekirspor’da teknik adam olarak çalıştım, burada da şampiyonluk yaşamak nasip oldu. Diyarbakır harika bir şehir, insanları çok mert. Milli maçtaki görüntüler hepimizi çok mutlu etti. 33 bin insanın ellerindeki Türk bayraklarıyla milli takımı sahiplenmesi çok anlamlıydı. Bu şehrin yeri her zaman yukarılardır. Burada hem büyük organizasyonlar yapılsın, hem de şehir olarak Süper Lig’de temsil edilsin” diye konuştu.
Diyarbakırlı iş insanı Musa Karagöz de, Türkiye-İskoçya maçına gösterilen başarılı ev sahipliğin hem yurt içinde hem yurt dışında büyük ses getirerek şehrin imajına katkılar sağladığı görüşünü dile getirdi. Diyarbakır’ın böyle organizasyonlara ihtiyacı olduğunu belirten Karagöz, “Biz de iş insanı olarak Diyarbakır dışında iş yapıyoruz. Türkiye’nin farklı yerlerinde yatırımlarımız var. Kimse böyle başarılı bir organizasyon beklemiyordu ama biz şehrimizin gücüne inanıyorduk. Gerek milli takımımızın gerekse misafir İskoçya’nın en güzel şekilde ağırlanması çok olumlu bir izlenim bıraktı. Herkes Diyarbakır’daki coşkuyu ve tribünleri dolduran 33 bin taraftarın milli takıma olan desteğini konuşuyor. İskoçyalı misafirler de kentte çok iyi ağırlandı, mutlu bir şekilde ayrıldı. Şehrin ekonomisine, imajına, turizmine ve tanıtımına ciddi katkısı oldu. Bunların devamını bekliyoruz. Bir takımımız da Süper Lig’de olursa çok daha güzel olur. Bu şehir bunu fazlasıyla hak ediyor” dedi.

 (HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol