‘Hayalim dünyadaki kadınlara ilham olmak’

Parkur sporuyla ilgilenen Red Bull sporcusu Hazal Nehir, bu spora nasıl başladığını ve gelecek hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Parkur sporuna 6 sene önce başladığını dile getiren Hazal Nehir, "ODTÜ’de jeoloji mühendisliğinde okuyordum. Orada okurken break dans yapıyordum. Break dans yaparken, parkur yapan birkaç kişi geldi. Parkuru lise zamanından biliyordum, arkadaşım bir filmde görüp anlatmıştı. O zamanlar ben de yapabilir miyim diye düşünmemiştim. Filmlerde gördüğümde insanlar çatılardan atlıyordu. Bana süper kahraman gibi gelmişlerdi. Üniversitede yapan kişileri canlı görünce kendi kendime; ‘bu sporu biliyordum’ dedim. O sayede başladım" diye konuştu.

"Türkiye’de bir kadın olarak bazen böyle yerlere gelmek kolay olmuyor"

Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olmanın güzel bir duygu olduğunu belirten Nehir, "Antrenmanlarda bir kadın olarak kendimi eksik görmedim. Bu arkadaşlarımdan da olabilir. Onlar bana çok destek oldu. Öyle olunca Türkiye’de ilk kadın parkur sporcusu hissine kapılmadım. İnsanlar da geliştikçe şaşırıyorlardı. Sanırım bazıları da gurur duyuyordur. Türkiye’de bir kadın olarak bazen böyle yerlere gelmek kolay olmuyor" dedi.

"Türkiye’de böyle bir proje ilk defa yapılıyor"

Kartondan kopyasıyla evinde parkur sporu yaptığı video için ise Hazal Nehir, "Benim için çok farklı bir deneyim oldu. Çünkü parkur sporcusunun evde olduğumuz günlerde nasıl bir proje yapılabileceğini göstermiş olduk. Ben Ankara’da oturuyorum. Bu projenin montajı İstanbul’da yapıldı. Videodaki tüm hareketleri evimde gerçekte yaptım. O videolardan 1026 kopya alındı. Zor bir edit yapıldı. Ben çok eğlendim. Türkiye’de böyle bir proje ilk defa yapılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Bireysel sporlarda sponsorluklar çok önemli"

Bireysel sporlarda sponsorluğun çok önemli olduğunu vurgulayan 26 yaşındaki sporcu, "Özellikle benim yaptığım spor Türkiye’de bilinmiyorken gerçekten destek almak çok zor. Önce sporun bilinmesi gerekiyor. Futbol, basketbol gibi sporlara bilindiği için Türkiye’den destek çok zor alınıyor. Red Bull’un desteğini her zaman yanımda hissediyorum. Sadece iyi günlerde değil, kötü günlerde de hissediyorum. Tam bir aile gibi. Onların bana sağladığı imkanlarla şu günlerde evde antrenmanlar yapıyorum. Onlarla olduğum için çok mutluyum" şeklinde konuştu.

"Karantinada yalnız antrenman yapmayı öğrendim"

Korona virüs tedbirleri kapsamında karantinada nasıl çalıştığını anlatan Hazal Nehir, "Herkes için zor bir dönemdi. Haftada 5-6 gün dışarıya antrenmana gidiyorum. Benim yaptığım şey tamamen dışarıda. Dışarıya gidemedim. Antrenman yapamadım. Evimin önünde antrenman yapabileceğim küçük bir alanım var. 3 ay boyunca her gün orada çalıştım. Yalnız antrenman yapmamıştım. Arkadaşlarımla yapınca daha çok gelişiyorsun. Yalnız antrenman yapmayı öğrendim. Kendi yeteneklerimi keşfetmeyi öğrendim. Farklı bir deneyim oldu. Çok düşünmeye de vaktim oldu" diye konuştu.

"Antrenmanlarım 4-5 saat sürüyor"

Antrenman programını da anlatan Nehir, "Antrenmanlarım 4-5 saat sürüyor. Isınma ile başlıyor. Çok iyi bir ısınma gerek. Antrenman yaparken vücuda çok yükleniliyor. Isınmadan sonra temel hareketleri çalışıyorum. Bu spor aynı zamanda mental bir spor. Farklı seviyeye yükseldikçe hareketler yükseklere de çıkabiliyor. Siz kaldırım kenarında antrenman yapmaya başladıysanız, iki sene sonra iki metreye, beş sene sonra on metreye çıkıyor. Öyle olunca temel hareketleri tekrar tekrar çalışmanız gerekiyor" cümlelerini kurdu.

"Hayalim dünyadaki kadınlara ilham olmak"

Hedefleri hakkında da konuşan Hazal Nehir, "Türkiye’de doğdum, büyüdüm. Türkiye’de kadın olmanın zorluklarının da farkındayım. İlk hayalim dünyadaki kadınlara ilham olmak istiyorum. Neler yapabileceğini göstermek istiyorum. İkinci olarak da parkur yapmanın tamamen nedeni kendimi fiziksel ve mental olarak keşfetmek. Sınırlarımı zorlamak istiyorum. Vücudumun daha neler yapabileceğini merak ediyorum" dedi.

Nehir, bu sporu yapanlara asla pes etmemelerini tavsiye etti.

Kendisine en çok ’Survivor’a katılacak mısın?’ sorusunun geldiğini belirten Hazal Nehir, "Bu soruyu duymaktan çok sıkıldım (Gülüyor). Katılmayacağım. Ben profesyonel bir sporcuyum. Belki sporu bıraktığım zaman. İlerisi için olabilir. Şu anlık zor gözüküyor" şeklinde konuştu.

Yaş geçtikçe vücudun da yapabileceği şeyler azaldığını vurgulayan 26 yaşındaki parkur sporcusu, "Şu an önüme hiçbir hedef koymadım. Hedef koymayı da sevmiyorum. Çünkü vücudumun gittiği yere kadar bu sporu muhtemelen yaparım" diyerek sözlerini tamamladı. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol