Futbol ile birlikte anılması gereken en önemli aktör elbette ki taraftarlardır. Endüstriyelleşen futbolda taraftarlar artık futbol kulüplerinin temel unsurları. Takımlarına gönülden bağlı bu insanlar kulüpler için hem maddi, hem de manevi birer kazanım olmuş durumda.

Değişen futbol algısıyla taraftarın müşteri diye anılması son zamanlarda çok tartışılan bir konu. Yöneticilere göre, taraftarın sadece kulübe maddi fayda sağlayacak tüketici kitlesi olduğu düşünülse de; taraftara göre, taraftarlık bir alış veriş ilişkisi değildi. Taraftar sadıktı, sahipleniciydi.

Yıllardır yanlış politikalarla kulüpleri borç batağına sürükleyen yöneticiler; ürün satışlarıyla, kombine gelirleriyle, stat gelirleriyle çok fazla taraftara ulaşabilecekken, daha az sayıda varlıklı insanları tribüne çekerek bu yanlış politikanın birer parçası oldu. Zira maç esnasında taraftar, geriye kalan zamanlarda ise müşteri olarak görünen taraftarlar bu sebeplerden dolayı maçlara gidemedi.

İşte bunun en büyük örneği geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Amedspor kombine fiyatları. En ucuzu 250 TL fiyatla satışa sunulan kombinelerin oldukça pahalı olduğunu söylemeliyim. 250 TL’lik en ucuz kombine fiyatıyla kale arkası tribünlerinin bu sezon da açılmayacağını, sezona başlarken en ucuz biletin en az 20 TL olacağını, bunun da bırakın ikinci ligde, süper ligde bile karşılığının olmadığını belirteyim. Neden mi yok? Size kombine fiyatları hakkında birkaç örnek vereyim;

2. ligde çoğu takım stadyumları elverişsiz olduğu için kombine satmıyor. Stadyumları iyi durumda olan il takımlarından aynı zamanda rakiplerimiz Samsunspor 55 TL, Afjet Afyonspor 75 TL’ye en ucuz kombinelerini satıyor.

İyi de bunlar ekonomisi güçlü takımlar paraya ihtiyacı mı var diyebilirsiniz. O zaman bir de bir üst ligimiz TFF 1. ligden birkaç örnek vereyim; Adana Demirspor 165 TL, Erzurumspor 125 TL, Adanaspor 115 TL, Giresunspor 100 TL ve geçtiğimiz sezon tesislerinde kahvaltı çıkmayan Eskişehirspor 126 TL olarak en ucuz kombine fiyatlarını belirledi.

Bir de süper lige bakalım. Süper ligde en ucuz kombineyi Sivasspor satıyor. En ucuz kombine fiyatı 90 TL. Gazişehir Gaziantepspor 165 TL, Antalyaspor 150 TL, Rizespor 122 TL, Konyaspor, Yeni Malatyaspor, Kayserispor 100 TL’ye en ucuz kombinelerini satışa çıkarmış durumda. Konyaspor’un uyguladığı fiyatlarla her sene 25 bine yakın kombine sattığını ve buradan ciddi bir gelir elde ettiğini hatırlatayım.

Durum böyleyken gelelim takımımız Amedspor’a. En ucuz kombinemiz 250 TL. 33 bin kişilik muhteşem bir stadyumumuz var. Buradan yüksek bir gelir elde etmek için bir çalışma var mı? Yok. Aksine kale arkası tribünleri taraftara kapatarak 15 bin seyirciyi yeterli gören bir anlayış var. Kulüp kale arkası tribünlerinin açılmasının ekstra güvenlik gerekçesiyle maddi yük getireceğini dile getirse de, yöneticilerin o stada 33 bin kişi nasıl gelebilir, neler yapılabilir bu doğrultuda çalışmalar yapması gerektiğini düşünenlerdenim.

Şimdi diyebilirsiniz ki takıma destek olmak için bu fiyatlar belirlendi. O halde burada akıllara gelen soru; ‘başarı geldikçe mi ürün satın alınır, yoksa ürün aldıkça mı başarı gelir’ sorusudur. Siz taraftar olarak bu sorunun hangi tarafındasınız? Kulübüm forvet de alsın, iyi bir kaleci, iyi stoperler de alsın diyorsanız siz zaten bu oyunun müşterisisiniz. Bu düşünce de zaten futbolu sevmez kazanmayı sever. Ama ‘takımım sokakta oynasın biz kaldırımda da destekleriz’ diyorsanız siz de bu oyunun birer parçası olursunuz. İşte taraftarlık ile müşteri arasındaki kalın çizgi tam da budur.

Sonuç olarak ben inanıyorum ki destek olmak isteyen fakat bu fiyat politikalarıyla destek olamayan binlerce taraftar var. Çoğunluğu öğrenci ve gençlerden oluşan tribünleri göz önüne alarak;

Değerli Amedspor Yönetim Kurulu üyeleri, gelin bir kampanya yapın. Kale arkası tribünlerini kombineye açın. 50 TL’lik bir fiyat belirleyin. İnternet sitenize ‘kulübe kombine hediye etmek istiyorum’ bölümü ekleyin. Kombine hediye etmek isteyen vatandaşlarımızın hediye ettiği kombineleri başarılı öğrencilere ücretsiz dağıtın. Eminim ki maçlarla alakası olmayan ama takıma destek için 50 TL’lik kombineleri alan da, hediye etmek isteyen de birçok vatandaşımız olacaktır. Hem kulüp kazansın, hem stadyum dolsun, hem ‘Amedspor Sensin’ sloganı amacına ulaşsın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol