Kanada 10 eyalet, 3 bölgeden oluşan Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci toprağına sahip ülkesidir. Kanada; İngilizce ve Fransızca resmi dili olan çift dilli bir ülke ama sokaklarda, caddelerde, alışveriş merkezlerinde yürürken, çok farklı dilleri duymanız mümkün...

Bilindiği üzere Kanada nüfusun büyük bir kısmı, dünyanın farklı ülkelerinden giden göçmenlerden oluşuyor. Yaklaşık 36 milyon nüfusa sahip, hoşgörü ve demokrasi ülkesi olan Kanada'da, çok dilliliğe ve kültürlülüğe büyük saygı var. Hal böyle olunca da ülke dil, renk ve kültür cümbüşü adeta. Her eyaleti, her şehri farklı güzel bu ülkenin...

Farlık güzellikte olan Quebeck Eyaleti’nin başkenti Quebec şehrin güzelliklerini sizlere tanıtayım. Birçok Kanadalıdan şunu çok sık duydum, ‘Kanada Fransa Bölgesi çok güzel, Quebec görmen gereken bir şehir.’ Bende bu bölgeyi ve şehri araştırdım, Quebec hakkında söylenen güzel sözlerin doğru olduğunu gördüm ve bir hafta sonu Qubece’e gitmeye karar verdim.

Quebec şehri, Kuzey Amerika’nın en eski şehri olarak kabul ediliyor. Ayrıca Quebec, Kuzey Amerika’da etrafı surlarla çevrili şuan tek şehirdir. Bu güzel şehir, UNESCO tarafında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış.

Quebec’in resmi dili Fransızca ama nüfusun büyük bir kısmı İngilizce de bilmekte. Bu sayede gezilerinizde Fransızca bilmediğiniz için zorlanmıyorsunuz.

Muhteşem güzellikte Quebec şehrinde nereler gezilmeli; aslında Quebec şehrine girdiğiniz andan itibaren güzellikler sizi karşılıyor. Her sokağı ayrı güzel, tertemiz caddeler, mimari olarak eşsiz güzellikte olan yapılar. Ben bu büyüleyici şehirden birkaç yer ismi yazıyım:

-Old City: Eski Quebec; tarihi birçok yapının bulunduğu şehir merkez ve bu tarihi yapılar çok titiz bir şekilde korunuyor. (Örneğin; kentin ilk restauranı gibi). 

-Quebec Duvarları: Çin Seti ve Diyarbakır Surları gibi üstünde yürüme imkanı olan duvar.

-Quebec Kalesi: Saint Lawrence Nehri kıyısına inşa edilmiş görkemli bir kaledir.

-Chateau Frontenac: Frontenac Şatosu; büyük bir otel olarak ve şato mimarisi şeklinde inşa edilmiş. Ayrıca dünyada en çok fotoğrafı çekilen otel olarak biliniyor.

-Noter Dame Basilica: Noter Dame Bazilika (bir yapı türü).

-Parliament Hill: Parlamento Tepesi; Quebec Bölgesi’nin başkenti Quebec şehridir. Dolaysıyla Quebec Bölgesi’nin parlamento binası da Quebec’te bulunuyor.

YKS’DE BARAJI GEÇEMEYEN ÖĞRENCİLER

Bildiğiniz gibi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih tarihindeyiz. Şimdi doğru tercih, meslek seçimi ile ilgili bir şey yazmayı düşünmüyorum. Çünkü geçmiş yıllarda konuyla ilgili onlarca yazım mevcuttur. Dileyen arşivimden okuyabilir. Ben Barajı geçemeyen öğrencilerle ilgili bir-iki satır yazmak istiyorum.

Barajı geçemeyen öğrenciler için; gerek basın da olsun, gerek sosyal medya da veya çevrem de olsun herkes sistemi suçluyor, eleştiriyor. Tamam eğitim sistemimizin çok yanlışı var ve ben bunu defalarca kaleme aldım. Ama 12 yıl okula gidip, özel eğitim kurumlarına da tonlarca paralar ödenip özel dersler alanların hiç mi suçu yok? Bunun da sorgulanması gerekiyor diye düşünüyorum.   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol