banner9

28 Ocak Salı günü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Ortadoğu Barış Planı’nı açıkladı.

Plana göre; Kudüs, ‘İsrail’in bölünmez başkenti’ olacak, Filistin’in başkenti olarak da sadece Doğu Kudüs sunuluyor.

Trump’ın planında, kurulacak Filistin Devleti’nin topraklarının mevcut halinden iki kat fazla olmasına rağmen birçok tarım alanının bulunduğu Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi İsrail’e bırakılıyor. Ayrıca mevcut durumda İsrailli yerleşimciler tarafından oluşturulan yerleşimler İsrail’in kontrolünde kalırken, yerlerinden edilen Filistinli mülteciler İsrail’e geri dönemeyecek ve yeni kurulacak Filistin Devleti sınırlarına dönecek.

Ayrıca barış planı gereği, Filistin Devleti kendi ordusuna sahip olamayacak ve halen Gazze Şeridi’ni kontrolünde bulunduran Hamas da silahsızlandırılacak.

Donald Trump’ın Ortadoğu Barış Planı dünyadaki İsrail taraftarları ve Filistin destekçilerini ayağa kaldırdı. Bu plan Yahudileri mutlu ederken, Filistinlileri de öfkelendirdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “Kudüs satılık değildir” tepkisini gösterirken, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği de planı bu şekliyle kabul etmedi.

Bu planla İsrail hayallerine kavuşacak. İsrail’in hayallerini gerçekleştirmek ve otoritesini güçlendirmek için hazırlanan bu plana bir de barış adı verilmiş. Amacının yıllardır iki devlet arasında süren savaşı sonlandırmak olduğunu iddia eden Trump, açıkladığı bu planla Filistinlileri  kendi bölgelerinden ekarte etmek istiyor.

Trump’ın Ortadoğu Barış Planı’na karşı Mısır’ın Başkenti Kahire’de bir araya gelen Arap Birliği ise, sözde barış planını tamamen reddettiğini ve hiçbir şekilde dikkate alınmayacağını duyurdu. Arap Birliği, her ne kadar yapılan toplantı ve açıklamayla planı kabul etmediğini belirtse de, finansal anlamda İsrail’i kendisine daha iyi bir ortak olarak görüyor. Dolayısıyla ilerleyen zaman içerisinde fiiliyatta İsrail’in karşısında Filistin’i satacak mı, yoksa sahiplenecek mi, göreceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol