ÖSYM Ek Yerleştirme sonuçlarını açıkladıktan sonra, birçok tartışma başladı. Bu tartışmaların en merkezinde ise boş kalan kontenjanlar oldu.

Peki, üniversitelerde kontenjanlar neden boş kaldı veya birçok bölüm neden dolmadı. Muhakkak ki birçok neden sıralanabilinir kontenjanların yeterince dolmaması ile ilgili. Ama benim tahminime göre en temel neden, birçok bölümde devlete atamaların az olması veya neredeyse hiç olmaması. Bir diğer nedende de boş kalan birçok bölümün günümüz iş dünyasına cevap vermemesi. Tüm bunların ışığında üniversite kontenjanların boş kalmasına neden olan sorunlar tespit edilmeli ve en kısa sürede çözüme kavuşturulmalıdır.

Üniversite kontenjanlarında yeterince doluluk olmaması, bazı çevrelerce her ilde üniversite olmasına bağlandı. Ben bu düşünceye kesinlikle katılmıyorum. Her ilimizde kesinlikle bir devlet üniversitesi olmalı. Ayrıca bazı illerimizde vakıf üniversitesi de olmalı. Yeri gelmişken yatırımcılara da seslenmek isterim; Güneydoğu ve Doğu’nun merkezinde bulunan Diyarbakır’a bir vakıf üniversitesi şart… Hatta şehir iki vakıf üniversitesini de kaldırabilecek öğrenci potansiyeline sahiptir. Çünkü Diyarbakır’da kurulacak vakıf üniversitelerine Şanlıurfa’dan Mardin’e, Şırnak’tan Van’a, Iğdır’dan Elazığ’a kadar birçok ilden öğrenci tercih edecektir.

Üniversite kontenjanların yeterince dolmamasıyla ile ilgili; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılışı Töreni’nde açıklama yaptı.

Erdoğan, Türkiye’nin her ilinde üniversitelerin açıldığını, ama kalitenin yükseltilemediğini belirterek, vakıf üniversitelerine önemli uyarılarda bulundu. Erdoğan, “Vakıf üniversiteleri ama vakıf olmaktan çıkmış, tamamen ticari çalışıyorlar” dedi.

Türkiye’nin her ilinde üniversite açıldığında ilkin çok eleştirmiştim. Eleştirdiğim iki konu vardı. İlk eleştirdiğim konu; üniversitelerde eğitim verebilecek akademik insanımızın olmayışıydı.

Diğer eleştirdiğim konu ise özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki üniversitelerin ortaöğretim için yapılan eski binalarda eğitim-öğretime başlamasıydı. Şimdi bu neredeyse tamamen aşıldı. Çünkü son yıllarda çok donanımlı kampüsler yapıldı. Umarım en kısa sürede akademik olarak da istenilen noktaya gelinir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol