banner40

Öncelikle bu sene üniversiteye yerleşen arkadaşlara eğitim hayatları boyunca muvaffakiyetler diler hayırlı olmasını temenni ederim.

Üniversite 1.sınıf arkadaşlara okulunuzun yapacağı üniversiteye uyum programı olan oryantasyon sürecine mutlaka katılmanızı tavsiye ederim. Bu süreçte kampüsünüzü tanıma fırsatına sahip olacağınız gibi sınıf arkadaşlarınız ile de tanışmış olacaksınız.

İlk haftalar kalacağınız yer ile üniversiteniz arasındaki ulaşım hatlarını öğrenmekle geçecektir. Daha önce hiç gitmediğiniz bir şehirse başlarda zorluk çekmeniz çok normal bir durumdur. Sınıfınızdaki arkadaşlarınızı iyi seçmenizi öneririm çünkü yola kimle başlarsan onla devam etmek zorunda kalıyorsun. İyi, başarılı, sizi motive eden pozitif bir arkadaşınız yoksa gerek akademik olarak gerek ise sosyal olarak çok zorluk çekersiniz.

Sizden bir üst dönemlerle aranızı çok iyi tutmanızı öneririm. Neden diye sorarsanız, sizin bu sene göreceğiniz dersleri onlar çoktan geçen sene görüp sınavlarına girmişlerdir. Bu nedenle hocanın notları ve sınavda daha çok hangi konuyu sorduğunu üst dönemdeki arkadaşlarınızdan öğrenebilirsiniz. Ders çalışmayı sadece sınav haftaları yapmayın. Ben denedim yetişmiyor:) Hocaların verecekleri proje ödevlerini yapmamazlık yapmayın her biri not olarak size geri dönüyor. Derslere mümkün mertebe katılın ve işlenen konuyu yarım saatte olsa tekrarlayın. Bu size sınav haftaları büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bir de en önemli husus hocanın derste önerdiği kitaptan çalışın. Notlardan çalışarak sınava girmeniz zar atmanız gibi bir şey çünkü başkasının hazırladığı notlar bazen doğru bilgi içermeyebiliyor. Bu da sınavda hocanın sorduğu soruya cevap verememenize neden olur.

Özetleyecek olursak oryantasyon programına muhakkak katılmanızı ve okulda yapılan projelerde yer almanızı tavsiye ederim bunlar ileride sizler için olumlu yönden etkileri olacaktır.

Tekrardan üniversite hayatınız boyunca başarılar diler, diğer yazılarımda görüşmek üzere sağlıkla kalın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol