HDP’nin, “Durmayalım Durduralım” şiarıyla başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” sürüyor. Diyarbakır’ın cehennem sıcağında başlatılan, demokratik bir talep olan halk ile seçilmiş vekillerin buluşmasına izin verilmeyen bu eylemin, insanın vicdanında açtığı derin izler İstanbul’a taşındı.

Yoğurtçu Parkı’nda bu daha da görünür oldu. İstanbul kısmen de olsa baskı çemberini kırdı. İlk gün insanlar akın akın parka gelmeye başladı. Geniş güvenlik önlemi alınmasına,  yolların kapatılmasına rağmen, insanlar bu vicdanı sorumluluğun ortağı olmak adına seçilmiş vekillerle buluşmaları gecikmedi. İlk saatlerde kalabalığın yoğunlaşması üzerine, geçici ve kontrollü olmak kaydıyla insanların geçişine izin verildi. Burada, yapılan grup toplantısı ve basın açıklamasının ardından, kitlenin dağılması istendi. Sonraki günlerde ise bu sayı 60 kişiyle sınırlandırıldı. Ancak destek amacıyla gelen demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan grupların seçilmiş vekillerle buluşmaları sürdü.

Görünen o ki, laiklik ve demokratiklik namına ne kırıntı varsa onun silinip süpürülmesine karşı tutum alan,  OHAL’e, KHK’lerle ülke yönetilmesine, tutuklamalara, basına ve gazetecilere yönelik baskı ve yargılamalara, kamu emekçilerine yönelik kıyımlara tepkili geniş halk kitlelerinin gözü kulağı “açılacak yeni bir yol”a dikilmiş durumda.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun daha önce başlattığı “Adalet Yürüyüşü” de bu eksende karşılık bulmuş, desteklenmişti. Ancak, nihayetinde CHP’nin de bir sınırı vardı. Geleneksel mekanizması aşılmadığı, CHP’nin, öz eleştirel bir süreçten geçemediği, tarihsel gerçeğiyle yüzleşip, ‘’ulusalcı-tekçi illetinden’’ sıyrılamadığı, demokratik bir mekanizma olarak içten ve dıştan, programı ve tarihsel eylemleriyle sorgulanıp güncellenemediği, birçok alanda ilerleme sağlayamadığı sürece uzun soluklu bir gelişme göstermesi mümkün gözükmüyor. Nihayetinde geldi ve bir yerde tıkandı.

CHP’nin Çanakkale’de yapılması planlanan “Adalet Kurultayı” da “yeni bir yol”, bir ilerleme değil, oyalanma haline denk geliyor. Bekleyip göreceğiz.

Aslında 7 Haziran seçimlerinde bu ‘’Yeni Yol’’un açıldığını gösteren birçok verinin ortaya çıktığını söyleyebiliriz.  CHP’ye, hatta AKP’ye oy veren geniş bir halk kesiminin, tekçi rejime karşı tüm toplumsal sorunların barışçı-demokratik çözüm ve gelecek sorumluluğuyla HDP’ye “demokratik cephe” umuduyla destek sunduğunu biliyoruz.

HDP’nin, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde aldığı büyük halk desteğinin, devasa toplumsal bir harekete dönüşebileceği gerçeğini de, ne yazık ki ilk analiz eden AKP oldu. Milletvekili sayısı yarıya düşmüş olan MHP’yi ta başında teslim alan AKP, CHP’yi de politikalarının mahkûmu haline getirmede başarılı oldu.

Ancak her zaman yeni bir yol bulunabilir...

HDP, “Vicdan ve Adalet Nöbeti” çıkışıyla yeniden toplumsal bir karşılık da bulmuş olabilir. Bu mücadele, kapsayıcı olmasına özen gösterilerek, kararlıca sürdürülebilirse, dikkatlerin yöneldiği, gönül bağlarının örüldüğü bu olumlu gelişme giderek daha büyük bir toplumsal evirilmeye dönüşebilir.

HDP, doğru bir hatta ilerlerse CHP’nin “Vicdan ve Adalet” arayışı içindeki geniş tabanı ile de buluşmanın yeni dönemini de yakalayabilir. Zira, Türkiye’nin her dilden, inançtan, renkten ve kültürden halklarının arayışı, mücadelesi, gelişimi daha çok demokratik istemlidir.

Yukarıda “Nihayetinde CHP’nin bir sınırı var” dedik, unutmamak gerekir ki, HDP’nin de güçlükleri var. Bunun için dil ve ifade çok önemli. Doğru bir yol ve kararlıca yürüyüş de bir o kadar önemlidir.

Sevgiyle Kalın…

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol