Aşk, yaş dinlemez savaş dinlemez. Ne zaman ortaya çıkacağı karar verilecek bir tarafı yok. Aşk bir başkaldırı, tek cümleyle.. Peki ama kime başkaldırı, neye başkaldırı? İşte bu da belli değil. Hangi kıza, kimin kızına aşık olunacağı da belli değildir. Kimin kızına, nerede ve ne zaman aşık olunacağının ayrı bir gizemi vardır. Tabi aynı durum erkek tarafı için de geçerlidir. Bunun son örneği savaş gerçeğinin bütün çıplaklığı ve acımasızlığı ile sürdüğü Suriye’de ortaya çıktı. Suriyeli asker Yezin Sultani, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’ın 16 yaşındaki kızına aşkını ilan etti.

Medyada yer alan haberlere göre;

“Esed'in 16 yaşındaki kızına aşkını ilan eden asker, kayıplara karıştı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in 16 yaşındaki kızına aşk mesajları gönderen Yezin adlı Suriyeli asker kayıplara karıştı. Askere ne olduğu bilinmiyor.

Suriye Arap Ordusu'nda görev yapan Yezin Sultani isimli asker, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in kızı Zeynüşşam'a sosyal medya hesabından "aşk ilanı" yaptı.

Esed'in 16 yaşındaki kızına "Seni seviyorum, ben seninim, sen de benimsin" şeklinde mesaj gönderen asker, paylaştığı videolardan kısa bir süre sonra ortadan kayboldu.

"Senin İçin Her Şeyi Yapacağım"

Independent'ın aktardığına göre, Yezin Sultani'nin bir başka videoda ise "Senin için her şeyi yapacağım, yakın da olsa uzak da olsa senden vazgeçmeyeceğim" ifadelerini kullandı.

Askere Ne Olduğu Bilinmiyor

Esad'ın kızıyla evlenmek isteyen Sultani'ye ne olduğu henüz bilinmiyor. Yerel bir televizyona konuşan arkadaşı, Yezin'in Suriyeli güvenlik güçleri tarafından tutuklandığını öne sürdü.” Şeklinde savaş ortasındaki ilanı aşk bu şekilde vuku buldu.

Bir defa aşık olmak, olabilmek bir cesaret işidir. Aşkını ilan etmek çok zordur. Oluşumuna bakıldığı zaman genellikle erkek tarafı kız tarafına aşkını ilan eder. Erkeğin hayatı boyunca en çok zorlandığı an aşkın ilanıdır. Her erkekte bir “reddedilme” korkusu vardır.

Reddedilme yaşamın her alanında zor bir durumdur. Örneğin bir dostunuzdan ödünç bir şey istersiniz, reddedilirseniz üzülürsünüz. Ödünç istediğiniz şey para veya eşya olabilir, bunun karşısında reddedilirseniz üzülürsünüz ama aşkta reddedilme kadar asla değildir. Hatta evli iseniz eşiniz birçok konuda sizi reddetti diyelim, bu da ilanı aşkın reddi kadar erkeği üzmez.

İlanı aşkın reddi tutkuyla bağlamaya çalıştığınız, canınız kadar değer verdiğiniz kızın ret cevabı erkeğin kişilik yapısında bir tahribata yol açar, açmış; psikolojisini bozar, bozmuş; intiharlara yol açar, açmış bir haleti ruhiyeyi ifade eder.

Aşk ve aşık olma cesareti bir anlamıyla erişilmezi ifade eder. Tarihte birçok aşk örneği bu anlamda yaşanmıştır. Kürtlerde Mem û Zîn bunun en iyi bilinen örneğidir. Aslında sıradan belki yüzlerce hatta binlerce aşk olayı erişilmez olarak son bulmuş ve gün yüzüne çıkamamıştır.

Peki erişilmez ise aşık olan delilik mi yapıyor?

Biraz da delilik olarak tanımlanabilir eğer mantıklıca yaklaşılırsa. Zaten aşkta mantık aramak boşuna denilmiyor mu? Suriyeli asker Yezin Sultani de bu anlamda ortaya çıkmış olmuyor mu? Denilmeyecek mi sen kim devlet başkanının kızı kim? Yahu Başkan 16 yaşındaki kızını sana verir mi? Ya da kızı senin gibi sıradan bir askerin yüzüne bakar mı?

Olsun, bütün bunlar ve aşkı anlayamayan insanlardan bunlar gibi laflar geledursun. Ben şahsen Yezin Sultani’nin ilanı aşkına hayran kaldım. Ne müthiş cesaret! Sosyal medyada yayınlayacak kadar deli divane aşık adam. “Senin için her şeyi yapacağım” diyor, aşktaki sıcaklığa bakın! Aşk mesafe tanımıyor, “yakın da olsa uzak da olsa senden vazgeçmeyeceğim” diyor. Tabiri caizse kelleyi koltuğa almış Yezin Sultani.

Ben neyi merak ediyorum biliyor musunuz, Yezin Sultani’nin bu sözlerini ve ilanı aşkını duyan Esed’in kızı acaba neler hissediyor, neler düşünüyor? Tahmin ediyorum ki duyduğunda, hanımefendi, ilkin gülümsemiştir, sonra neler söylediğini merak etmiştir, daha sonra bizzat onun görüntülerini izleyerek pür dikkat kesilmiş ve kalbi atmaya başlamıştır. Ve bu noktadan sonra belki de tanışmak ister.

Ama asker kayıplarda imiş. Eğer Başkan Yezin Sultani’nin başına bir şeyler getirirse, cana kast gibi, aşk tarihi hüzünlü bir sayfaya daha sahip olacaktır. Bu sayfaya Başkan Esed, “aşkın celladı” Yezin ise “aşkının kurbanı” sıfatıyla geçeceklerdir.

Siz, siz olun aşka saygılı olun.

Saygıyla…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol