Sevgili okurlar, değerli dostlar; bunca olumsuzluk ve sıkıntıların yaşandığı günlerde sizlerin dikkatini çok anlamlı ve güzel bir projeye çekmek istedim.

Şırnak'ta bir grup yüreklerinden ve ellerinden öpülesi gönüllü tarafından oluşturulan 'Sırtımdaki Kütüphane' projesiyle 3 yılda köylerde yaşayan 11 bin 400 öğrenciye ulaşarak onlara dokunan kahramanları anmadan ve takdir etmeden geçmek olmazdı. Gönüllüler proje kapsamındaki 3. adımda ‘Kitap Oku, hediyeni kap’ sloganı ile en çok kitap okuyan çocukları spora teşvik eden hediyeler vermeye başlamış. 

Sırtımdaki Kütüphane Projesi Koordinatörü Mehmet Bilir, gönüllüler Nazlı Altürk ile Menekşe Ceylan, proje kapsamında bu hafta bağışçılardan topladıkları kitapları çantalarına doldurup, yaya olarak Şırnak merkeze bağlı Kumçatı bölgesine giderek çocuklarla kitap okuyup, kitap hediye etti. 5 ayda 25 kitap okuyan 10’uncu sınıf öğrencisi Mehmet Güngör’e ise bağışçıların gönderdiği bisiklet hediye edildi.

3 yıl önce bir araya gelen gönüllüler, başta köy çocukları olmak üzere kitap ihtiyacı olanlar için 'Sırtımdaki Kütüphane' projesini hayata geçirdi. 6 gönüllü gencin bir köy ziyaretiyle başlayan projeye hayırseverlerin de destek vermesiyle projenin ağı genişletilmişti. Şimdi 10 ilde 100’den fazla gönüllü ile devam eden projede Üniversite öğrencileri, müzisyenler, bilişim öğretmenleri ve birçok farklı meslek alanından kişiler yer alıyor.

3 yıl önce başlayan projede daha önce en çok kitap okuyan öğrencilere kitap hediye edilirken bu sene ‘kitap oku, hediyeni kap’ sloganı ile en çok kitap okuyan öğrencilere spora teşvik eden bisiklet, tenis raketi, futbol topu, kaykay, paten gibi hediyeler veriliyor. Köydeki çocuklar ile kitap okuma sonrası yanlarında getirdikleri tablet ve bilgisayarlarla bazen robotik kodlama eğitiminin yanı sıra enstrümanlarla mini bir konser etkinliği düzenleyen gönüllülerin çabasıyla 5 köyde de kütüphane kuruldu.

Bu gönüllülerin çabaları takdire şayan ve herkes, her kurum ve hatta yurtdışındaki hayırseverler tarafından desteklenmesi gereken bir proje.

Sevgili gönüllüler, iyiki varsınız ve hep varolun emeğinize, yüreğinize sağlık.

sevgiyle kalın...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol