banner9

Zaman nedir ki? Uzun soluk aldıktan sonra kendimce cevaplamaya çalıştım. Ve şöyle cevapladım; zaman değişimdir, yeniden oluşturan, şahitlik eden, biriktiren, güzelleştiren ve ya da çirkinleştirendir. Ve bence bu hayatta en güzel zaman ise bir insanın belli bir zaman kat ettikten sonra kendisiyle, yani kimliğiyle gerçek anlamda buluşmasıdır. Tıpkı bir Derviş gibi bıkmadan, yorulmadan sürekli bir arayıştan sonra hakikatle buluşmasıdır.

“Zamanın var olması için değişim de var olmalıdır” söylemi vazgeçilmez bir kuraldır. “Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir” diyen  Filozof Herakleitos, zamanı daha doğru tarif etmemizi sağlamış. Çünkü hiç kimse tek bir zaman ve anda kalamaz. İstese de kalamaz. Zaman insanın düşüncelerini, duygularını ve bedenini mutlak değiştirir. Hiç kimse zamanın değişimi karşısında direnemez.

En kötü zaman ise amaçsız zamandır. Amaçsız yaşamak sadece tüketen bir oburluktur. Bir bahar yürüyüşünde, bir karın beyazlığında ve bir yazın gülüşünde hep bir amaçla yaşamalısın. Çünkü amaç insanı güzelleştirendir, güçlendirendir ve tıpkı bir Derviş gibi hakikate yürütendir.

Amacı oluşturan ise inançtır. İnanç büyük bir duygudur. Doğruya inanmak, gerçeğe inanmak, hakikate inanmak  insanı tıpkı bir Anka Kuşu gibi küllerinden yeniden doğurur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol