Diyarbakır turizmde altın çağına geri döndü. Tarih kokak medeniyetler kentinin özellikle Sur İlçesi, gündüzleri hınca hınç yerli ve yabancı turistlerle dolu. Geçen hafta da bu konuyu ele almış ve kimi eksikliklere dikkat çekmiştik. Otopark ve trafik keşmekeşi devam ediyor. Kimi noktalarda trafik polisleri sabit konumlandırılsa da bu tedbirin çare olmadığı görülüyor. Bu kentin turizmle ilgili kurumları, birimleri, ilgili ve yetkili isimleri gelen misafirlerin kötü anılarla dönmesini istemiyorsa lütfen alınabilecek tedbirleri, bu kentin şanına yakışır bir an evvel şekilde almalıdır.

Gezmeye, eğlenmeye, kadim kentin kültürünü tanımaya gelenlerin en merak ettiği konulardan biri de Diyarbakır’ın zengin mutfak kültürü. Surlarımız, hanlar, hamamlar, Hevsel Bahçeleri’miz kadar yemeklerimiz de turistlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Kente gelenler, bu kentin gastronomisini de keşfetmiş. Bu nedenden olsa gerek ki yarın çok önemli bir olaya tanıklık edeceğiz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek gastronomik ve turistik seyahat organizasyonu olan ‘Gastroway’ etkinliğinin bu yıl ki rotasında Diyarbakır da var olacak. Diyarbakır’ın yanı sıra Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin mutfağının özel lezzetleri dünyaca ünlü şeflere tanıtılacak.

Türkiye’nin gastronomi zenginliğini, tarihi ve kültürel değerlerini dünyaca ünlü yabancı şef, yazar ve gazetecilere tanıtan gastronomik ve turistik seyahat organizasyonu ‘Gastroway’ etkinliği Ege kıyılarının ardından bu yıl Mezopotamya’nın bereketli topraklarına ulaşıyor.

The Best 50 Restaurants of the World listesinde yer alan şefler, Michelin yıldızı sahibi şefler ile yabancı gastronomi yazarları ve gazetecilerden oluşan 21 kişilik ekip Zeugma, Göbeklitepe, Midyat, Dara gibi bölgenin fark yaratan tarihi mekânlarını ziyaret edecek.

“2019 Göbekli Tepe Yılı” etkinlikleri kapsamında gelerek, sokak yemekleri ve yerel ürünleri inceleyecek olan ekipte; 2010 yılında 1 Michelin yıldızı ve Gault Millau rehberinden 17 puana layık görülen şef Yoshizumi Nagaya, 2018 ve 2019 yıllarında 2 Michelin yıldıza sahip şef Andrea Aprea, Gastrocultura Mediterránea Akademisi’ne bağlı olarak dünyanın çeşitli lokasyonlarında gastronomi etkinliklerine akademisyen ve gastronomik danışman olarak katılım sağlayan şef Pere Planaguma, 2016’da İspanya’nın ‘En İyi Pasta Şefi’ seçilen ve henüz 29 yaşında 11 ulusal ödüle sahip olan şef Joana Artieda, Time Out Budapest, Vilagevo, Radiocafé gibi çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Andras Jokuti, Tayland’daki Guides Géo ve Avustralya’da yayınlanan Good Food gibi dünyanın farklı ülkelerinde yiyecek, gezi ve kültür yayınlarında İngilizce, Fransızca ve İtalyanca dillerinde yazılar yazan Vincent Vorajit Vichit Vadakan ile FoodinLife dergisi kurucusu ve Gastronomi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni olan, ayrıca dünyaca ünlü şefleri ağırlayan Gastromasa organizatörlüğü de yapan Gökmen Sözen ile birlikte 21 kişi bulunuyor.

Bu ekip yarın ki (21 Haziran Cuma) sabah kahvaltısını, gazetemizde her hafta “Lezzet Köşesi”nde Diyarbakır’ın eşsiz lezzet ve zengin mutfağını tanıtan Alaaddin Kılıç ustamızın tarihi mekanında yapacak. Ekip, tarihi Sur İlçesi’nde Ermeni ustaların 121 yıl önce açtığı Değirmen Evi’ni onaran Alaaddin Kılıç’ın mekanında hem lezzete doyacak, hem tarihe yolculuk edecek.

Trafik plaka numarası 21 olan kentimiz, bu ayın 21’inde, 21 kişilik dünya lezzet ustalarına Diyarbakır’ı anlatacak. 21 de bizim bereketimiz olsun!..

Saygılarımla

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol