DİYARBAKIR- 15 Temmuz FETÖ/PDY kalkışmasına ilişkin konuşan DÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Bedrettin Kolaç, 15 Temmuz FETÖ/PDY kalkışmasının uluslararası emperyalist güçlerin Türkiyeyi işgal projesi olduğunu söyledi. Türkiye’deki darbeleri de değerlendiren Kolaç, 1960 darbesinde halkın tanklara çıkarak darbeyi desteklediğini, 15 Temmuz darbe girişiminde ise bunun tam tersi olarak halkın tanklara çıkarak darbeyi engellediğini kaydetti.

“Türkiye’nin işgal edilmesine yönelik bir darbeydi”

Önceki darbelerin bir anlamda iktidarın değişmesine yönelik olduğunu ifade eden Dr. Kolaç, “15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye’nin işgal edilmesine yönelik bir darbeydi. Zaten halkımızın bu kadar tepki göstermesi ve sokaklara inmesinin nedeni de budur. Yani halkımız şunu gördü ki, bu bir yönetim değiştiren askeri darbeden öte Türkiye’nin işgal edildiği bir darbedir. Bunun için böyle bir harekette bulundular ve zaten diğer darbelerde darbe süreci bakımından 27 Mayıs 1960’da darbesinde 3 kişi vefat etmişti. Ama 15 Temmuz darbe girişiminde bu ülke ve bu toplum 251 şehit vermiştir. Halkın sokağa çıkması bunun göstergesidir. Yani 15 Temmuz darbesi Türkiye’nin işgal edilme darbesi olduğu için halkımız sağduyusuyla bunu anlamış sokağa inmiştir. Türk milleti sağduyusunu, kahramanlığını ve vatan sevgisini tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

Başkanlık sistemini de destekleyen Dr. Kolaç, “Başkanlık sisteminin 15 Temmuz’dan sonra gelmesi diğer siyasi partilerinde desteklemesinin nedeni bu 14 Mayıs 1950 oy olarak demokrasinin girilmesi artık demokrasinin hem oy ile birlikte hem de canı pahasına devletin varlığının ve birliğinin demokrasinin devamı anlamını taşıyor. 15 Temmuz günün önemine ve bilincine varmalıyız. Bu konuda gençlerimizi objektif bilimsel olarak yetiştirmek durumundayız. Çünkü bugünü anlamak ve değerlendirmek için geçmişi bilmemiz lazım. Geçmişi bilmeden bugünü anlamak ve değerlendirmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol