Gönüllü  turizm elçiliği

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır - 40 yıl önce Ardahan’dan Almanya’nın Essen  şehrine göç eden Güral Akkaya, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Akar’ın Köln’de verdiği konferanslardan etkilenerek ailesiyle birlikte Diyarbakır’a geldi.

 Kentin tarihi yerlerini gezen ve bir hayli etkilenen Akkaya ailesi Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tarafından  ağırlandı. Bağlar Belediyesi’nin tahsis ettiği araçla kentin tarihi yerlerini gezen gurbetçi  aile,  karşılaştığı olumlu tablo ve  halkın misafirperverliği karşısında kentten olumlu izlenimlerle ayrıldı.

“Diyarbakır’dan ev alacağım”

 İkiz olan 4 çocuğu ile beraber bir süre Diyarbakır’da kalan  Güral Akkaya, gördüğü misafirperverlik,kentin tarihi ve modern görüntüsü karşısında hayranlığını çarpıcı sözlerle dile getirdi. Akkaya, “Daha önce Diyarbakır hakkında olumsuz bir bakış açımız vardı. Gelip gördükten sonra böyle olmadığını anladım. Diyarbakır’dan kendime ev alacağım ve bundan sonra bu kadim kentin fahri hemşerisi olacağım” dedi.

“Diyarbakır’ı böyle bilmiyorduk”

Diyarbakır’ı çok beğendiklerini dile getiren Akkaya, “Peygamberler  ve sahabeler şehri Diyarbakır’ı çok beğendim .İmkanlarım ölçüsünde bu şehre sürekli gidip gelmeye çalışacağım. Gelmeden önce Diyarbakır hakkında birçok olumsuz görüşler belirtmiştiler. Geldim ve bu şehrin ne kadar güvenli ve ne kadar modern bir şehir olduğunu gördüm. Artık bende bu şehrin tanıtım elçisiyim gittiğim her yerde buranın güzelliklerini  anlatacağım. Ailemle, çocuklarımla birlikte Avrupa’da ve yurt dışında Diyarbakır’ı anlatacağım” diye konuştu.

 Aileye plaket ve Diyarbakır’a davet

Akkaya ailesini makamında ağırlayan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ziyaretin sonunda Diyarbakır halkı adına Güral Akkaya’ya plaket takdim etti.

Beyoğlu, tarih ve medeniyet kenti olan Diyarbakır’la ilgili olumsuz algıları kırmak için çaba gösterdiklerini belirterek, “Sevgi ve kardeşliğin simgesi olan kentimizi görmek isteyen bu değerli ailemizi ağırlamaktan onur duyduk. Dünyanın her yerindeki insanları Diyarbakır’ı görmeye davet ediyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol