Hak İnisiyatifi: Kürtçe resmi dil olmalı

Bekir GÜNEŞ

GÜNEYDOĞU EKSPRES - Diyarbakır'da bulunan Hak İnisiyatifi Kürtçe ve 'Kürdistan' tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamayı Hak İnisiyatifi adına Avukat Recep Yavuz yaptı. Yavuz dönemin Başbakanı ve şimdi Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından x,q ve w harflerinin isimlerde kullanılabileceğini söylediğini, ancak bu yönde bir düzenlemenin henüz meclisten geçmediğini söyledi.

Türkiye'de kurulan ve bugüne kadar bir sorun yaşamamış olan bazı Kürt partilerinin de son dönemlerde kapatılma ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Yavuz, "Birkaçı resmi olarak çözüm süreci döneminde kurulmuş ve bu yılbaşına kadar herhangi bir sorun yaşamamış olan Türkiye Kürdistan Partisi, Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi'ne Şubat ayında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından parti isimlerinin, tüzüklerinin ve faaliyetlerinin anayasaya ve siyasi partiler kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine kapatma davası açılmıştır. Temsili demokrasi ile oluşan TBMM ise Kürtçe ve Kürdistan ifadesi ile ilgili krizin en çok yaşandığı yer olmaya devam etmiştir” dedi.

Kürtçe'den 'bilinmeyen dil' diye bahsediliyor

Avukat Yavuz, “Çoğu zaman Kürtçe ifade edilen sözlerin tutanaklarına “bilinmeyen bir dil” olarak geçen mecliste bir konuşmasında kendisini Kürdistan’dan gelen bir vekil olarak ifade ettiği için Osman Baydemir Meclis İçtüzüğü’ne göre cezalandırılmış, devlet eliyle Kürtçe TV kanalının kurulduğu ülkede daha geçtiğimiz günlerde bile iktidar partisi vekili tarafından yapılan konuşmanın Kürtçe kısmı tutanaklara “X” ibaresi ile geçmiş, bilahare meclis başkan vekilince kayıtlara “anlaşılmayan bir dil” olarak geçeceği belirtilmiştir. Bu görmezden gelme ve gözden kaybetme tutumu bir ayrımcılık pratiğidir ve bu uygulamanın kaynakları ve sorumluları hakkında da gereken yasal işlemleri yürüteceğimizin bilinmesini isteriz” ifadesinde bulundu.

Avukat Yavuz konuşmasının devamında, “Kürtçe, bin yıllardır bu topraklarda yaşayan kadim halkın dili olup Kürdistan da bu coğrafyanın adıdır. İnsanlık adına bilim ve teknoloji açısından hayret verici gelişmelerin yaşandığı içinde bulunduğumuz zamanda halen halkların kendilerini ifadelerinin en somut anahtarı ve kültürlerinin devamının en önemli aracı olan dilleri ile ilgili tüm bu baskı ve yaklaşımlar Türkiye’nin sosyal devlet anlayışından ve demokrasiden ne kadar uzak olduğunu, ifade özgürlüğüne ne ölçüde tahammülsüz olduğunu göstermektedir. Toplumların gelişmişlik düzeyi, savunma sanayi ve altyapıdan ziyade halklarının özgürlüğü ve refahı için yaptığı yatırımlar ile ölçülmektedir" dedi.

Kürtçe üzerindeki yasakların kaldırılması gerektiğini dile getiren Yavuz şunları söyledi:

“Bu sebeple, Devletin artık Kürtlerle, Kürt dili ve Kürdistan kelimesi ile barışması gerekmektedir. Bu nedenle gerek Kur’an-ı Kerim’de ifadesini bulan “…Renkleriniz ve dillerinizin ayrı olması Allah’ın ayetlerindedir…” mealindeki ayet ve gerekse de Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası birçok sözleşme gereğince Kürt dili ve Kürdistan ibaresi hakkındaki fiili ve hukuki yasaklar ve kısıtlamalar kaldırılmalı, Kürtçenin talep eden herkes için eğitim dili olarak verilmesi için gerekli yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir. Bununla birlikte şiddeti yöntem olarak tercih etmeyen tüm oluşum ve girişimlerin de faaliyetlerini ifa edebilmeleri için ilgili tüm mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Hak İnisiyatifi Derneği olarak Kürtçe ve Kürdistan ibaresi hakkındaki tüm anti demokratik fiili ve hukuki uygulamaların karşısında ve takipçisi olacağımızı kamuoyu ve ilgililerin bilgisine sunar, eğitimde ve bürokraside anadilde hizmet için yakın zamanda bir kampanya başlatacağımızı ilan ederiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol