Tarihin taşa yazıldığı şehirde  Ulusların tarihi ele alındı

DİYARBAKIR - 41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, "Türkiye'nin en önemli 20 arkeolojik kazısının yıl boyu devam etmesi ve önümüzdeki yıldan itibaren tüm kazıların bu kapsama alınmasının arayışı içerisindeyiz” dedi. Diyarbakır'ın insanlığın başlangıcından bu yana tarihe tanıklık ettiğini, tarihin taşa yazıldığı bir şehir olduğunu belirten Sempozyumda konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, yapılan son kazılarda çıkan eserlerin Diyarbakır'ın tarihine büyük katkı sunduğunu ifade etti.

Alpaslan, Dicle Üniversitesi (DÜ) Kongre Merkezi'nde düzenlenen "41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu dün başladı. Sempozyumda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Türkiye'deki kültürel mirasın dünyaya tanıtılması konusunda yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. Alpaslan, "İnsanlığın başlangıcından bugüne kadarki gelişmelerin merkezinde yer alan ve açık hava müzesi olan Anadolu bu kazıların daha etkin ve süratli yapılması konusunda bize sorumluluk yüklemektedir" dedi.

Arkeolojik kazıların en hızlı şekilde yapılmasını istediklerini belirten Alpaslan şunları söyledi: "Bu arayıştan yola çıkarak Sayın Bakanımızın da bize yol göstermesiyle kazıları yılın tüm zamanına yaymak ve daha hızlı yapabilmek için tüm imkanlarını seferber ettik. Türk Tarih Kurumunu da işin içerisine kattık. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türk Tarih Kurumu ortak bir çalışma yürütüyor. Türkiye'nin en önemli 20 arkeolojik kazısının yıl boyu devam etmesi ve önümüzdeki yıldan itibaren tüm kazıların bu kapsama alınmasının arayışı içerisindeyiz."

"Geçmiş geleceğe ışık tutacak"

Sempozyumda konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise,  bu önemli bilimsel toplantının Diyarbakır'da gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Diyarbakır'ın insanlığın başlangıcından bu yana tarihe tanıklık ettiğini, tarihin taşa yazıldığı bir şehir olduğunu belirten Güzeloğlu, yapılan son kazılarda çıkan eserlerin Diyarbakır'ın tarihine büyük katkı sunduğunu ifade etti.

Güzeloğlu, "Geçmişi bilmek sadece tarih ve arkeoloji kapsamında ele alınması gereken bir boyut değildir. Geçmiş insana dair tüm yaşanmışlıkları sunan ve insanın geleceğine de ışık tutan bir anahtardır. Geçmişi bilmeyenin geleceği doğru inşa etmesi mümkün değildir. Yaşanmış geçmiş, yaşanacak geleceğe ışık tutacaktır" diye konuştu.

Ödenek 33 kat arttı

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül de Türkiye'de kazı ve yüzey araştırması çalışmalarında son yıllarda büyük artış yaşandığını söyledi.

450 bildiri sunulacak

DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül ise, sempozyuma Türkiye'de kazı ve araştırma çalışmaları yürüten ABD, İtalya, Almanya, Kanada, İngiltere, Avusturya, İsviçre, Belçika, Fransa ve Japonya'dan yaklaşık 60 bilim insanının katıldığını söyledi.

Sempozyum 5 gün sürecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol