'Artık bıçak kemiğe dayandı, ölmek istemiyoruz'

Sedat IRMAK

DİYARBAKIR- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Tabipler Odası Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Diyarbakır Aile Hekimleri Derneği, İstanbul'da Dr. Fikret Hacıosman'ın saldırı sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

 

13 yılda 12 meslektaşımız öldürüldü

Açıklamaya, sağlık örgütlerinin temsilcileri ve üyeleri katılırken, burada konuşan Tabipler Odası Diyarbakır Şubesi Genel Sekreteri Orhan İlim, sabah işe gitmek için evden çıkıp iş yerinde şifa vermek için çabaladıklarında, insanlar tarafından öldürülmeyi kabul etmediklerini belirterek, 2005 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycı'nın bir hastası tarafından öldürülesiyle başlayan süreçte 12 meslektaşlarının uğradıkları saldırılar sonucu yaşamını yitirdiğini ve Türk Tabipler Birliği olarak sağlıkta şiddete karşı bir eylem programı başlatacaklarınısöyledi.

 

“Bir hafta boyunca eylem yaapcağız”

Türk Tabipler Birliği olarak sağlıkta şiddete karşı bir eylem programı başlatacaklarını açıklayan İlim, başlatacakları eyleme ilişkin şunları söyledi: "Türk Tabipleri Birliği ve tabip odaları olarak bugünden itibaren sağlıkta şiddete karşı eylem programını başlatıyoruz. Bu doğrultuda, 10 Ekim 2018 gününden başlamak üzere yedi gün sürecek 'Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyorum' temalı nöbet eylemlerini başlatıyoruz. Tüm Türkiye çapında, kentlerin bilinen alanlarında, parklarında 18.00-20.00 saatleri arasında en geniş katılımla bu nöbet eylemlerini gerçekleştireceğiz. 17 Ekim 2018 günü de tüm tabip odası başkanlarımızla 'Türk Tabipleri Birliği’nin Sağlıkta Şiddete Karşı Bildirgesi'ni kamuoyuyla paylaşmak; Türkiye Büyük Millet Başkanı ve Sağlık Bakanı ile görüşmek üzere saat 10.00’da TTB’de buluşacağız" diye konuştu.

 

“Artık bıçak kemiğe dayandı”

Daha sonra toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya ise söyleyecekleri bir şeylerinin olmadığını söylemek istediklerini yıllardır dile getirdiklerini belirterek: "Artık bıçak kemiğe dayandı. Bir hafta önce bir meslektaşımızı daha kaybettik. Bu son olsun diyoruz. Sağlıkta şiddet mevcut sağlık politikalarından bağımsız olmadığını söyledik. Kamuoyundaki, toplumdaki mevcut şiddet algısından bağımsız olmadığını söyledik. Sorunları şiddet yönetimi ile çözmek, sorunların çözüm yönetimi olarak şiddeti görmeden bağımsız olmadığını söyledik. Bütün bunlar, sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte değişmeden bu şiddetin son bulmayacağını da biliyoruz. Ama artık şifa dağıtan mekanlarda hekimler olarak, sağlık çalışanları olarak şiddete maruz kalmak istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz" şeklinde konuştu

 

Açıklama, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir ve SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Recep Oruç'un yaptığı kısa konuşmanın ardından sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.