Fatma TEMEL/Veli BALTACI/ÖZEL HABER

Diyarbakır’da “Kültürümüze, Sanatımıza ve Sokağımıza sahip çıkıyoruz” mottosuyla 5-8 Ekim tarihlerinde yapılacak olan “1. Sanat Sokağı Kültür ve Sanat Festivali”nin programı belli oldu. Festivalin içeriğine dair gazetemize konuşan Sanat Sokağını Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Ümit Umdu, tüm Diyarbakırlıları festivale davet etti.

Festivale sayılı günler kaldığını ve heyecanlı olduklarını Umdu, “Programımız Önceki gün netleşti. Bir ilki gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır’da birinci Sanat Sokağı Kültür festivalini gerçekleştireceğiz. Sayılar günler kaldı. Heyecan ve stres üst düzeyde ama tatlı bir heyecan. Bu festival Diyarbakır halkının festivalidir. Biz Sanat Sokağı Derneği olarak öncülük ediyoruz. Bu yüzden güzel bir şekilde geçmesi halkın birinci görevidir. Provokasyon yapacak insanlar olabilir, karşı olan insanlar olabilir. Provokasyonlara izin vermememiz gerekiyor” diye konuştu. 

‘1. Sanat Sokağı Festivali’ne katılım çağrısı 1
‘BÜTÜN ESNAFLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Sanat Sokağı’ndaki esnafların maddi ve manevi desteklerinden dolayı teşekkür eden Umdu, şöyle devam etti: “Programımız açıklandı. İlk gün söyleşilerimiz olacak 3 gün boyunca, 4 gün boyunca sergilerimiz devam edecek. İki gün boyunca satranç festivalimiz olacak. İlk gün 18:00’da ofis iş bankasının önünde kortej yürüyüşümüz olacak. Ondan sonra halaylarla festivalimiz başlamış olacak. Açılış konuşmamız olacak. Heyecanlıyız, istekliyiz. Zor bir iş, hem maddi hem de manevi olarak. Bazı STK’lardan dönüş alamadık. Bu bizi üzdü. Sanat Sokağı’ndaki bütün esnaflarımız festival için ellerinden geleni yaptılar, yapıyorlar. Bütün esnaflara teşekkür ediyorum. Hepsi maddi manevi desteklerini vermişlerdir. Sponsorlarımız var. Ana sponsor, isim sponsorluğu, altın, gümüş ve bronz sponsorlarımız olmak üzere isimlendirdik.”

‘1. Sanat Sokağı Festivali’ne katılım çağrısı 2
FESTİVAL PROGRAMI

Umdu, festivalin programına ilişkin ise şu bilgileri verdi: “Birinci gün saat 16:00’da Şeyhmus Diken’in Beyaz kafede söyleşisi olacak. 18:00’de açılış yürüyüşümüz olacak. İkinci Bahar koromuzun konseri olacak. Sonrasında Hivron’nun müzik dinletisi olacak. İkinci gün Dengbêjler çıkacak, Raperin’nin konseri olacak. Üçüncü gün satranç turnuvamız başlayacak. Çocuk atölyesi olacak. İlizyon sihir bazlık gösterilerimiz olacak. Renas Jiyan’la söyleşimiz olacak. Tiyatro gösterileri olacak. Kasım Taşdoğan’nın konseri olacak. Dördüncü günde satranç turnuvası devam edece ve finaller belirlenecek. Seçkin Kadro Dershanelerinin sponsorluğuyla turnuvayı yapmaktayız. Halk oyunları oynanacak Amedspor taraftarları desteğiyle. Onlara teşekkürlerimi de buradan iletmek istiyorum. Muharrem Erbey’le söyleşimiz olacak. Dicle Fırat Kültür Derneği’nin de destekleri oldu. Teşekkürlerimizi iletiyorum buradan. Son olarak Sasa’nın konseri olacak. Festivalimizin amacı sokağımıza yönelik bazı algıları da ortadan kaldırmaktır. Sanat sokağının sanatla ve kültürle anılması gerekiyor. Derneğimizin ve esnaflarımızın önemli görevidir.”