Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi sürekli yükselişe geçen Dolar /TL 19.80’i buldu.

İç ve dış piyasayı etkileyen Dolar ve Euro kurundaki değişimler vatandaşlar tarafından merakla takip ediliyor. Dolar ve Euro'nun fiyatlarını da anlık olarak takip etmek isteyen vatandaşlar arama motorlarında 1 Dolar ne kadar? Euro, dolar, sterlin,  kaç TL? sorularının cevabını araştırırken, 28 Mayıs’ta görülecek Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri öncesi Dolar/TL 19.80’i buldu. Euro da 21.33 TL’den işlem görüyor.

Merkez Bankası verilerine göre, AK Parti’nin iktidara geldiği 4 Kasım 2002’de bir ABD Doları 1,68 lirayken, Euro ise 1,69 liradan işlem görüyordu. Dolar, 14 Mayıs seçimlerine 1 gün kala 19,59 liraya, Euro ise 21,43’e yükseldi.  Seçimlerin ikinci tura kalmasıyla birlikte dalgalanma sürüyor.

JP Morgan Şirket’i, Türkiye'de yaklaşan seçimler sonrasında dolar/TL kuru için iki farklı tahminde bulundu. İlk tahmini, güçlü bir ortodoks para politikası uygulandığı takdirde, döviz kuru seçim sonrasında 8,25 seviyesine gerileyecek.

İkinci ılımlı bir para politikası uygulanması durumunda dolar kuru 10,50 seviyesine kadar yükselebilir.

SEÇİMDEN SONRA EURO NE OLUR?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı canlı yayında "Piyasada dolar sıkıntısı var mı?" sorusunu yanıtladı. Bakan Nebati, "Seçim sonrası döviz kurlarındaki rallinin tekrar gerçekleşeceği dedikoduları gerçeği yansıtmıyor. Dövizdeki ikili fiyatın oluşması dedikoduları güçlendirse de ralli olması söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)