Haber / Güneş Ocağa

DİYARBAKIR - Milli Eğitim Bakanlığı’nın 45 bin öğretmen kontenjanlı ataması gerçekleşti. Kürtçe’nin Zazaca lehçesine ayrılan 15 öğretmenin ataması gerçekleşti. 15 öğretmenden 5'i Bingöl'e, 4'ü Diyarbakır'a, 3'ü Tunceli'ye, 1'i Urfa’ya, 2'si de Şırnak'a atandı.

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törende 45 Bin öğretmenin ataması yapıldı. Bu kapsamda 15 Zazaca öğretmeni de atandı. 15 öğretmenden 5'i Bingöl'e, 4'ü Diyarbakır'a, 3'ü Tunceli'ye, 1'i Şanlıurfa'ya, 2'si de Şırnak'a atandı.

Zazaca dersine talep arttı

Atamaya ilişkin değerlendirmelerini sosyal medya hesabından paylaşan Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Zazaki Vir Yayınları ve Vir Dergisi Editörü, Millî Eğitim Bakanlığı Zazaki ders kitapları yazar ve editörü Murat Varol, atamaların çoğunlukla Halk eğitim merkezlerine yapılmasının gerekçesini açıkladı ve “Seçmeli Ders” olarak tercihin artması gerektiğini vurguladı.

Varol, “15 Zazaca öğretmeninden 10 tanesi halk eğitim merkezlerine atandı, okullara yerleştirilmedi. Çünkü okullarda norm kadro yoktu. Yani bakanlık norma göre hareket etseydi Zazaca'ya sadece 5 kadro vermesi gerekirdi.  Bakanlık, ilk defa halk eğitim merkezlerine öğretmen ataması yapmış oldu, diğer branşlar için böyle bir şey yok.  Yıllardan beridir söylediğimiz nokta aynı, ders seçilsin, sonra norm oluşsun ki bakanlık atama yapabilsin” dedi.

Öğretmenlerin yerleri veya okulları şu şekilde:

Bingöl Merkez Turgut Özal Ortaokulu

Bingöl Merkez Halk Eğitim Merkezi

Bingöl Solhan Halk Eğitim Merkezi

Bingöl Genç Halk Eğitim Merkezi

Bingöl Adaklı Halk Eğitim Merkezi

Diyarbakır Çermik Şehit Ömer Yaman Ortaokulu

Diyarbakır Çermik Örenkuyu Ortaokulu

Diyarbakır Çermik Halk Eğitim Merkezi

Diyarbakır Lice Mehmet Toprak Halk Eğitim Merkezi

Tunceli Merkez Halk Eğitim Merkezi

Tunceli Ovacık Halk Eğitim Merkezi

Tunceli Merkez Hürriyet Ortaokulu

Şanlıurfa Siverek Halk Eğitim Merkezi

Şırnak Merkez Toptepe Ortaokulu

Şırnak Merkez Halk Eğitim Merkezi

Editör: Celal KUZU