ABD'nin Georgia eyaletindeki bir piyade birliğinde görevli olduğu dönemde internet üzerinden IŞİD'e yardım ettiği ortaya çıkan 22 yaşındaki asker Cole Bridges, dün çıkarıldığı mahkemede suçunu itiraf etti. ABD içinde ve Ortadoğu'daki Amerikan askerlerine saldırı düzenlenmesi girişimine dair suçlamaları kabul eden Bridges'ın, 2 Kasım'daki duruşmada 40 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bridges Amerikan ordusuna Eylül 2019'da katıldı. Georgia eyaletinde bir piyade birliğine gönderilen er, zaman içinde 'cihat' ile ilgilenmeye başladı ve sosyal medyada IŞİD'i destekleyen mesajlar paylaştı.

FBI AJANINA ANLATTI

Amerikan askerinin yakalanma süreci de bundan sonra başladı. Bir FBI ajanı Ekim 2020'de, örgütle bağlantıları bulunan bir IŞİD destekçisi kılığına girerek Bridges ile internet üzerinden temas kurdu. Bridges, Ekim 2020-Ocak 2021 arasında IŞİD'ci zannettiği FBI ajanıyla görüşmelerinde "ABD ordusuna öfke duyduğunu ve IŞİD'e yardım etmek istediğini" anlattı.

Sonraki süreçte, saldırı planlayan IŞİD üyelerine eğitim verdiği, New York'taki potansiyel hedefler hakkında bilgi vermek dahil bu kişileri yönlendirdiği belirtildi. Bridges'ın aynı zamanda, FBI ajanına ABD ordusunun savaş taktikleri konusunda bir el kitabının bazı bölümlerini de gönderdiği de açıklandı.

IŞİD BAYRAĞININ ÖNÜNDE POZ VERDİ

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamasına göre, Bridges Aralık 2020'de de, Ortadoğu'daki Amerikan askerlerine nasıl saldırılacağı konusunda IŞİD militanlarını yönlendirdi; Amerikan tarafına en fazla kaybı verdirmek için belirli askeri manevraların anlatıldığı bir çizim de paylaştı. Askerin, Amerikan ordusunun çelik yeleği ile IŞİD bayrağının önünde poz verdiği ve örgüte destek beyan ettiği bir video da paylaştığı belirtildi.

Bu suçları kabul ettiği açıklanan Bridges, 2 Kasım'da mahkemeye çıkarılacak. Bridges'ın IŞİD'e maddi destek ve ABD askerlerini öldürme girişiminde bulunmak suçlamalarından 40 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceği belirtiliyor.

'YOL ARKADAŞLARINA VE ÜLKESİNE İHANET ETTİ'

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, "Bugün mahkemede itiraf ettiği gibi, Cole Bridges, IŞİD'e ve şiddet içeren ideolojisine hizmet edecek şekilde, ABD askerlerine karşı öldürücü bir pusu kurulmasını planlamaya kalkıştı. Bu haince davranışı, yol arkadaşlarına ve ülkesine bir ihanettir" dedi. (artıgerçek)