Biden ve Zelenskiy, anlaşmanın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Biden, “Hedefimiz, Ukrayna'nın uzun vadeli güvenilir savunma ve caydırıcılık yeteneklerini güçlendirmek ve Ukrayna için kalıcı bir barışı tesis etmektir. Ukrayna, halihazırda ve gelecekteki saldırılara karşı kendini savunma yeteneği kazanmalı ve bu şekilde güvence altına alınmalıdır” dedi.

Biden, ABD ile Ukrayna arasındaki ikili güvenlik anlaşmasının, Ukrayna'ya G7 ülkeleri tarafından da desteklenen 50 milyar dolarlık kredi ve Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlardan oluşan üç yeni önlemin Rusya'ya karşı mücadelesinde Ukrayna için “daha güçlü bir temel” oluşturacağını söyledi. Biden, bu üç büyük adımın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e zamana oynayarak ve bekleyerek Batı ittifakını yıpratamayacağını ve bölemeyeceğini göstereceğini ifade etti. Biden, “Bu savaşta zafer kazanana kadar Ukrayna'nın yanında yer alacağız” dedi.

“BUGÜN TARİHİ BİR GÜN”

Zelenskiy ise, anlaşmanın ABD'nin Ukrayna'nın bağımsızlığına olan desteğinin güvenilirliğini ortaya koyduğunu söyledi. Zelenskiy, “Bugün gerçekten tarihi bir gün. Bağımsızlığımızdan bu yana ABD ile Ukrayna arasındaki en güçlü anlaşmaya imza attık” dedi.

ANLAŞMANIN İÇERİĞİ

Anlaşma, Ukrayna'ya karşı bir silahlı saldırı veya tehdit durumunda üst düzey ABD'li ve Ukraynalı yetkililerin 24 saat içerisinde bir araya gelmeleri, verilecek cevap üzerinde istişarelerde bulunmaları ve Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu ilave savunma tedbirlerini belirlemelerini öngörüyor.

Anlaşma metninde ABD, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini müdafaasına verdiği desteği yeniden teyit edilerek, “Taraflar, Ukrayna'nın güvenliğinin teminatı için Ukrayna'nın NATO standartlarına uygun önemli bir askeri kuvvet, zinde askeri yetenekler ve savunma sanayi altyapısına sürekli yatırımlara ihtiyaç duyduğunu kabul etmektedir” denildi.

Anlaşma metninde, “ABD, Ukrayna güvenlik ve savunma güçlerinin, egemen, bağımsız ve demokratik bir Ukrayna'yı savunabilmesi ve ilerideki saldırılar için caydırıcı olabilmesi için uzun vadeli malzeme, eğitim ve danışmanlık, sürdürülebilirlik, istihbarat, güvenlik, savunma sanayi ve kurumsallaşma desteği ve diğer alanlarda destek sağlamayı amaçlamaktadır” ifadelerini yer verildi.

Kaynak: İHA