Ahmet Türk, T24’ten Murat Sabuncu’ya verdiği röportajda TİP ve HÜDA PAR’ın yanı sıra seçim gündemindeki diğer konulara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Bana göre yanlış bir karardı”

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) seçimlere 49 il ve 52 seçim bölgesinde kendi adaylarıyla girme kararını değerlendiren Ahmet Türk, “Onların kararlarına saygı gösteriyorum ama bana göre yanlış bir karardı. Aynı ittifak içinde olsaydık daha güçlü olurduk, daha güzel mesajlar verirdik” ifadelerini kullandı.

“Farklı listeler birçok sandalye kaybetmemize neden olabilir”

TİP’in seçimlere ayrı listelerle girmesi kararının sandalye kaybına neden olacağını belirten Ahmet Türk, “Yan yana durmanın önemi bu dönemde daha da ihtiyaç duyulan bir durum. Yan yana duruyoruz tabii yine ittifak içinde. Ama korkarım ki burada farklı listeler birçok sandalye kaybetmemize neden olabilir. Bundan dolayı da bir kırgınlık ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. Tek liste olsaydık daha mutlu olurduk” şeklinde konuştu.

“HÜDA PAR sabıkalı olan bir grubun yarattığı bir siyasi parti”

HÜDA PAR’a ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, şu ifadelere yer verdi:

“HÜDA PAR, sabıkalı olan bir grubun yarattığı bir siyasi parti ve bunu anlatmaya gerek yok, hepimiz biliyoruz. Hizbullah'ın bu bölgede insanları nasıl katlettiğini hepimiz biliyoruz, hatırlıyoruz. Sonuçta onun kökeninden gelen bir siyasi parti. Hizbullah'ın geçmişte Batman'da, Diyarbakır'da bazı yerlerde devlet içindeki kimi gruplar tarafından desteklendiğini, oralarda eğitim gördüğünü de biz zaman zaman gündeme getirdik, söyledik o dönemde. Bugün de değişen bir şey yok. Yani siz bir gelenekten geliyorsanız onu sürdürürsünüz. Belki biraz makyaj yaparsınız ama sonuçta belli bir tabandan geliyor ve belli bir kitlenin yarattığı bir parti.

“AKP’ye kaybettirir”

Ben, hele hele bu son dönemde, AKP'nin böyle bir grupla ittifak içinde olmasının, listelerine almasının AKP'ye de kaybettireceğini düşünüyorum.”

“Kimlik siyaseti yapmıyoruz, kimliğimizin inkâr edilmesine karşı çıkıyoruz”

Kimlik siyaseti üzerinden gelişen bir kutuplaşma tartışmalarına değinen Ahmet Türk, “Bizim talebimiz adalettir, eşitliktir. Şimdi tabii ki zaman zaman kimlik siyasetinden söz edilir. Biz kimlik siyaseti yapmıyoruz ki. Kimliğimizin inkâr edilmesine karşı çıkıyoruz. Burada bir kimlik siyaseti yok. Dilimizin yasaklanması, kimliğimizin yasaklanması, kültürümüzün yasaklanması karşısında duruyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kemal Kılıçdaroğlu’nu kutluyorum”

Ahmet Türk, Kemal Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı “Alevi’yim” videosuna ilişkin olaraksa şunları belirtti:

“Hem Kürtlerle ilgili hem Alevilerle ilgili iki videosunu da seyrettim. Kendisini kutluyorum. Gerçekten Türkiye'nin gerçeklerine parmak basan bir noktada olduğunu gördüm. Keşke daha önce bunlar olsaydı, daha önce bu meseleleri tartışmaya açsaydık. Toplumun bu sorunlar üzerinde, Kürt meselesi, Alevi meselesi üzerinde tartışabilecek bir zemin yaratılsaydı daha faydalı olurdu ama sonuç olarak kutluyorum kendisini. Gerçekten çok güzel ifade ederek iki meseleye de parmak bastı. Umut ediyorum ki bugün ortaya koyduğu tavrı yarın iktidara geldiklerinde de sürdürür.”

“Meral Akşener’in son günlerdeki mesajları biraz daha olumlu

Meral Akşener’in son dönemlerdeki mesajlarının “daha olumlu” olduğunu ve Altılı Masa’da ileride sorunlar olabileceğine dikkat çeken Ahmet Türk, “Son günlerde mesajları biraz daha olumlu ama biliyorsunuz çok farklı ideolojiden gelen altılı bir masa var. İleride sıkıntıların çıkma ihtimali çok büyük, açıkça söylemek gerekir. Ama ümit ediyorum ki onlar da artık bu işin farkına varırlar. Yani Kürtleri inkâr etmenin, Kürtleri yok saymanın Türkiye'nin lehine olmadığını görmeye başlarlar. Gerçekten her siyasetçi ve Türkiye'de demokrasiyi, kardeşliği önemseyen herkes bu konudan yeniden düşünmek ve bu önemli sorunun çözümü konusunda katkı sunmak ve bir sorumlulukla karşı karşıya bulunduğunu düşünmelidir” dedi.

(Haber Merkezi)