Başvuru yapanlar arasında eski ilçe başkanları, belediye başkan adayları ve il yöneticileri de yer aldı. İşte o isimler; “Ayşegül Biçer, Muhammed Akar, Atilla Kaymaz, Onur Değer, Hakan Çelebi, Bülent Oğuz, İlhami Kahraman, Bedirhan Akyol, Abdülhadi Akaydın, Hüseyin Cengiz,  Mehmet Yıldırım, Şükran Akıcı, Songül Konur, Saime Donar Erberk, Mehmet Kızılkaya, Abdülhamit Güvensen, Murat Onat, Mahmut Karahan, Süleyman Elhakan, Figen Sert, Hüseyin Denli, Murat Veysel Karadaş, Mehmet Ali Kırsaçlı, Ali Rıza Fırat, Erhan Yıldız, Ahmet Maruf Demir, Fatma Biçer, Mehmet Karakaş, M. Hayrullah Akyıldız, Mehmet Özbaş.”

KADIN BAŞKAN MI ATANACAK?

ÇEGA Medya’nın haberine göre Diyarbakır il başkanlığı için adı geçenlerin başında 4 ve 5. dönem MKYK üyeliği yapan ve şu anda AK Parti’nin Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Zeynep Alkış geliyor. Alkış’ın atanması ile Ak Parti Diyarbakır’a ilk kez bir kadın başkan görev yapmış olacak. Alınan bilgilere göre, AK Parti’nin Diyarbakır il başkanlığı için eski bir milletvekili ve 2 sivil toplum kuruluşu temsilcisine de teklif götürdüğü öğrenildi. Eski milletvekilinin il başkanlığı teklifini kabul etmediği öğrenildi.

DİYARBAKIR İÇİN EN GÜÇLÜ ADAYLAR

AK Parti’nin Diyarbakır il başkanlığı için en güçlü adayların partinin MKYK üyesi Alaattin Parlak, Zeynep Alkış, Abdülhamit Güvensen ve diş hekimi Ali Rıza Fırat olduğu belirtiliyor. Diyarbakır’da başvurudan sonra yapılan temayül yoklamasının sonucu açıklanmazken, gözler AK Parti Genel Merkezi’ne çevrildi.