Haber- Fuat BULUT

AK Parti İl Başkanlığı’nın geleneksel olarak her ay organize ettiği “Basın Buluşması”na AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal, eski milletvekili Kutbettin Arzu, İl Başkanı Şerif Aydın ve Başkan Yardımcısı Fatih Kayhan katıldı. 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili adayı olmadığını, sahada adaylar için yürütülen çalışmalara katıldığını anlatan Eker, “Bu seçimler geçmiş seçimlerden çok daha önemli. Türkiye son yıllarda çok önemli sorunlar yaşadı. Biri küresel kriz olan pandemi, diğeri de bölgesel felaket olan deprem. Deprem sonrası yeniden inşa için 200 trilyon liralık bir bütçe gerekiyor. Bu rakam Türkiye’nin bir yılda topladığı vergi kadardır. Günlük sorunların yanında Kardeniz ve Akdeniz havzasında karamsar bir tablo var. Daha da ötesi Ortadoğu’da devam eden gerginlikler var. Türkiye, böylesi bir coğrafyada istikrarı korumak zorunda” dedi.

Bu nedenle 14 Mayıs seçimlerinin hayati derecede önemli olduğunu ifade eden Eker, “Sorunların üstesinden gelmek için bilgi, birikim, liyakat, tecrübe ister. Nihayetinde kararı verecek olan halkın reyidir. Bir tek oy sonucu değiştirir. Sandığa gidecek her bir seçmenin oyu kıymetlidir” dedi.

“Millet İttifakı’nın çözüm iradesi yok”

Konuşmasında Millet İttifakı’na değinen Eker, 6’lı masa bileşenlerinin sorunların çözümüne güç getirmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Eker, şöyle devam etti:

“Bizim adayımız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ona karşı aday olan üç aday daha var. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday gösterildiği 6’lı masanın yapısına ve kurgusuna baktığımız zaman beni düşünceye düşüren meseleler var. Bu kadar bir birinden farklı ve ayrı düşünen yapının Türkiye’nin sorunlarını çözebilmeleri mümkün değil. Bu sadece Türkiye için bir macera olur. 1997’de Refahyol hükümetinin pratiği ortada. O dönemki koalisyon hükümetinin ömrü bir yıl sürdü. Millet İttifakının tek çabası AK Parti’yi göndermektir. Tek uğraşları Recep Tayip Erdoğan gitsin diyorlar. Bunun dışında herhangi bir planları yok. Burada doğacak olan faturayı kime kesecekler? Biz seçimlerde AK Parti’nin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Milletimizin alacağı her karar bizim için değerlidir. Bu millet her zaman en doğru kararı verir.”

Gazetecilerden helallik istedi

Eker, konuşmasının sonunda milletvekili yaptığı dönemde her gazetecinin telefonuna çıktığını, sorunlarıyla ilgilendiğini ifade ederek, “Bilmeden de kırdığım bir gazeteci arkadaşım varsa hakkını helal etmesini istiyorum” dedi.