Fuat Bulut/Özel Haber

14 Mayıs’ta yapılacak Genel Seçimlere sayılı günler kala siyasi partilerde ada adaylık yarışı da hız kazandı. Diyarbakır’da Cumhur İttifakı’na HÜDAPAR’ı da dahil eden AK Parti’ye 84 aday adayı listeye girmek için başvuru yaptı. 2018 seçimlerinde iktidar partisine 250 civarında isim aday adayı olmak için başvuru yapmıştı.

AK Parti'ye ilgi azaldı

Alınan bilgiye göre AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’na mevcut vekiller Oya Eronat ve Ebubekir Bal yeniden aday adaylık için başvuru yaparken, eski Tarım Bakanı ve Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker’in ise başvuru yapmadığı öğrenildi. Başvuru yapanlar arasında AK Parti MKYK Üyeleri Suna Kepolu Ataman ve Alaattin Parlak da yer alıyor. Diyarbakır eski Milletvekili ve MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt ise İstanbul’dan başvuru yaptığı öğrenilirken, İl Başkanlığı bugün e-temayül yoklaması gerçekleştirdi.

Temyül yoklaması yapıldı

Seyrantepe Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen yoklamaya bin 400 kişi katılarak oy kullandı. Genel Merkeze düşen oylamaları parti yönetimi değerlendirmeye alacak.

AK Parti'ye ilgi azaldı1

Bekir Bozdağ ismi ön planda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Maraş merkezli depremin yaşandığı 6 Şubat’tan itibaren Diyarbakır’da görevlendirdiği Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Diyarbakır 1. Sıradan aday göstereceği, ikinci sırada ise HÜDAPAR’dan bir ismin veya Suna Kepolu Ataman’ın yer alacağı belirtiliyor.